A.A

ABD’de görevli Prof. Dr. Kutluk Oktay, kanser hastasının tedavi sonunda anne olabilmesi için dondurulan yumurtalıklarını yeniden nakletmeyi başardı.

Kısırlık tedavisinde binlerce kadına umut ışığı yakan New York Tıp Fakültesi Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi başkanı Prof. Kutluk Oktay, yeni bir buluşa daha imza attı. Star gazetesinde yer alan habere göre beş yıl önce göğüs kanserine yakalanıp, yumurtalık hücreleri ileride kullanılmak üzere dondurulan İngiliz Emma Leach, Oktay’ın kullandığı ‘Da Vinci’ adlı robotuyla, hücreleri çözülüp, yumurtalıklarına yerleştirilen ilk hasta oldu.

Tıp tarihinde ilke imza attı


Dış basında geniş yankı bulan haberde Türk Prof. Kutluk Oktay’ın gerçekleştirdiği ameliyatın bir ilk olduğunu ve binlerce kısır kadına umut ışığı yaktığını belirtti.

Emma Leach (39), 5 yıl önce göğüs kanserine yakalandı. Leach’in yumurtalık hücreleri, kemoterapi olmadan alındı ve ileride kullanılmak üzere donduruldu. Kemoterapi sonucu kısırlaşan ve erken menopoza giren Leach, bir yıl boyunca dünyada bu işi en iyi yapabilecek cerrahı aradı. Sonunda Prof. Kutluk’a ulaştı. Londra ve New York arasında önce telefonla başlayan görüşmeler, sonunda New York’taki buluşmayla noktalandı. Londra’dan New York’a özel kargoyla gönderilen donmuş hücreler burada çözüldü. Oktay, ‘anahtar deliği’ anlamına gelen key hole operasyonuyla çözümlenmiş yumurtalık hücrelerini Leach’in yumurtalığına yerleştirdi.

Böyle bir operasyonu ilk kez gerçekleştirdiğini The Sunday Times’a söyleyen Prof. Oktay, “Robot yardımıyla hiç el titremeden, mikroskopik ölçüde kesim yapabiliyoruz. Hem hastada derin ameliyat kesiği olmuyor, hem de insan elini taklit ederek ameliyat yapan robot, daha doğru kesim yapıyor. Da Vinci’yi ilk kez böyle bir nakilde kullandım” diye konuştu. Anne olmayı hayal eden Emma Leach, New York’ta ameliyat olduğu aynı gün hastaneden taburcu oldu.