A.A

Türkiye’nin en büyük sağlık fuarı, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’nun katılımıyla bugün TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.


41 ülkeden bin 402 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarlarını 61 ülkeden 30 binin üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarlarda tıp dünyasındaki son teknolojiler ve sağlık turizminin son trendleri sergileniyor.

Dünyada sağlık alanında lider ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük sağlık fuarı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu fuarın açılışında yaptığı konuşmada, sağlık sektörünün gelişimi için büyük önem taşıyan fuarı Sağlık Bakanlığı’nın da desteklediğini belirtti.

Fuara İstanbul genelinde 26 devlet hastanesinin katıldığını belirten Dokucu, devlet hastanelerinin sağlık sektöründeki son gelişmeleri ve teknolojileri yakından takip ettiğini söyledi. Açılışta konuşan TÜYAP İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın, 18 yıldır düzenlen EKSPOMED Fuarı’nın bu yıl yeni bir rekora imza atarak yüzde 30 oranında büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti. Yalçın geçtiğimiz yıl 1075 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarın bu yıl 41 ülkeden 1402 firmanın katılımı ile düzenlendiğini belirtti. Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçi Dernekler Federasyonu (TÜMDER ) Başkanı Kemal Yaz ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir yaptıkları konuşmalarda fuarların etik değerlere sahip, gelişen ve kendi kendine yetebilen bir sağlık sektörü oluşturulması için büyük önem taşıdığını söyledi.

41 ülkeden 1402 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı, ‘EKSPOMED 2011’ 18. Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tedavi, Koruma ve Rehabilitasyon Ürün, Cihaz, Teknik ve Ekipmanları, ‘LABTEK 2011’ 14. Uluslararası İstanbul Laboratuar Teknolojisi ve Ekipmanları, ‘EKSPO TERMAL’ Termal, Doğal Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezleri, Sağlık Ürünleri, Ekipmanları ve Malzemeleri Fuarı, ‘HASTANELER ve SAĞLIK MERKEZLERİ’ Fuarı ile ‘ICSM expo 2011’ Endüstriyel Temizlik Servis, Yönetim Hizmetleri, Sistem, Donanım, Makine, Temizlik Ürünleri Fuarı Türkiye’de sağlık konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük fuar olma özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz yıl 1164 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarlara bu yıl, 41 ülkede 1402 firma ve firma temsilciliği katılıyor. Katılımcı sayısı ile yeni bir rekora imza atan fuarlar 8 ayrı sergi salonunda toplamda 55 bin m2’de gerçekleşiyor. Türk tıp sektörünün gelişiminin ve sağlık sektörüne paralel olarak büyüyen sağlık turizminin tanıtıldığı fuarları 61 ülkeden 30 binin üzerinde sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.