Gebeliğin 20. haftadan önce sonlanması olayı, düşük vakası olarak tanımlanır ve gebeliklerin % 10-12’sinde görülür.
Düşük Çeşitleri
Düşük tehdidi: Vajinal kanama ve kasıklarda kramplar vardır ama rahmin ağzı açılmamıştır, belirli bir tedavisi yoktur, yatak istirahati önerilir ve sonra kramplar ortadan kalkıp kanama durursa gebelik devam edebilir veya kanama ve kramplar artar ve düşükle sonuçlanır.
Önlenemez düşük:Kanama ve kasık ağrıları vardır fakat burada rahim ağzı açılmıştır ve tek tedavisi acilen kürtaj yapılmasıdır.
Tamamlanan düşük: Tüm gebelik materyali dışarı atılmıştır.
Tamamlanmayan düşük: Gebelik materyalinin bir kısmı dışarı atılmış diğer kısmı rahmin içerisinde kalmıştır. Acilen kürtaj yapılarak tedavi edilmelidir.
Tekrarlayan düşük: Hastanın peş peşe 3 gebeliğinin düşükle sonuçlanmış olmasıdır, bu hastalarda düşük sebebinin araştırılması şarttır.
Ölü düşük: Ölü fetusun bazı kaynaklara göre 5 diğerlerine göre 8 haftadan fazla rahmin içerisinde kalıp atılmaması durumudur. Bu durum DİC dediğimiz anne kan pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasına yol açan bir hastalığın meydana gelmesine neden olabilir ayrıca enfeksiyona da yol açabilir. Bu tür düşüklerde fibrinojen ve kan pıhtılaşma ölçümleri yapıldıktan sonra kürtaj yapılmalıdır.
Düşük nedenleri
Kromozomal bozukluklar: En sık rastlanan nedendir, düşüklerin %50-70’i kromozom anomali kaynaklıdır. Bu kromozomal bozukluklardan en sık rastlananı trizomilerdir. Özellikle trizomi 21 (down sendromu, mongolizm) ve trizomi 16 ayrıca monozomi de düşüğe yol açar mesela turner sendromu.
Rahme ait anormallikler: Uterus septus yani rahimde bir bölme veya zarın olması, rahim ağzı yetersizliği, uterus didelfis veya çift rahim, uterus tümörleri, geçirilmiş rahim ameliyatları, rahim ağzı yetersizliği.
Hormonal nedene bağlı düşükler: En sık tiroid hastalıklar ve özellikle hipotiroidi düşüklere neden olabiliyor ikinci sıklıkta ise şeker hastalığı (diabet).
Enfeksiyonlar: Özellikle mycoplazma,toxoplazma,rubella,cmv enfeksiyonları düşüğe neden olabilir.hepatit B ise düşüğe yol açmaz.
Bağışıklık sistemine ait nedenler: Burada özellikle sistemik lupus eritimatozus ve antifosfolipid sendromu adlı hastalıklarda anne vücudunda oluşan bir takım antikorlar üzerinde durulmaktadır(lupus antikoagulan antikor, antikardiyolipin antikor).
Boş gebelik ve mekanik veya psikolojik travmalar