* Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır.

* Bol A ve B vitamini içerdiğinden atardamar kireçlenmesini önlemekte ve safra kesesi rahatsızlıklarını gidermektedir. Bunun dışında cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi gelir.

* Enginar genel anlamda kolagog (barsak boşlatıcı) ve diüretik (idrar söktürücü) etkilere sahiptir.

* Enginar antik çağdan beri bilinir Avrupalı kralların sofralarından eksik olmazdı Enginarın en önemli etken maddesi cynarindir Cynarin hem karaciğeri hem safra kesesini uyarır Böylece bir taraftan safra asidi salgılanır diğer taraftan safra asidi barsaklara boşaltılır Böylece barsaklardaki yağlar daha hızlı bir şekilde parçalanır Bunun anlamı kolesterol ve trigliseridler daha az absorbe edilmiş olur.

* Enginar kolesterol ve trigliserid düşürücüdür. Bu nedenle enginar damar sertliğine karşı önemli bir bitkidir.

* Enginarda bulunan diğer maddeler ferulik asit, inulin ve beta-sitesterol?dür Bu maddeler kolestrol ve trigliseridin düşmesine çok etkilidirler.

* Enginarı bir ilaç olarak değilde kolesterolün düşürülmesinde ve kontrol altına alınmasında bir yardımcı unsur olarak düşünmek gerekir. Kolesterol problemi olanlar mutlaka hekime gitmelidirler.

* Enginarın çok önemli bir etkiside rahim ağzı kanserini?tıp literatüründeki ismiyle cervix canser i önlemesidir.

* Enginar aynı zamanda diyabetliler için kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir Bu etkiyi enginardaki insülin maddesi sağlar.

* Enginar hazmı kolaylaştırır ve vücuda alınan daha kolay parçalanmasını sağladığı için kilo verme diyetlerinde kullanılabilir.

* Ayrıca enginar safra kesesi ve safra kanallarının daha rahat çalışmasını sağlar.

* Enginar yaprak ekstraktı kolesterolü safra tuzu şekline dönüştürür, safra akıntısını arttırarak onların vücuttan atılmasını hızlandırır aynı zamanda karaciğerde kolesterolün oluşmasını başlangıçta engellenmektedir.

* Yüksek kolesterol problemi olan 143 hastada yapılan bir araştırmada altı haftalık bir enginar yaprağı özü ile kolesterol oranlarında yüzde 10-15′e varan oranlarda azalma meydana gelmiştir.

* Başka bir çalışmada ise 557 hasta üzerinde yapılan denemeler sonucunda 43 gün boyunca günde 1.5 g enginar yaprağı özü alımında kan serumunda kolesterol ve trigliserid seviyelerinde önemli oranlarda azalmalar meydana gelmiştir.

* Enginarın diğer bir önemli özelliği de birçok insanın derdi olan kabızlığı önleyici etkisinin olmasıdır.

* Enginar ayrıca safra kesesinde taş oluşumunu önler.

* Enginar ihtiva ettiği maddeler nedeniyle kalbin ve kalp damarlarının en yakın dostudur Kalp damarlarının rahat çalışmasını sağlayarak kalp krizi risklerini önler.