Yanlış ameliyata 3 yıl hapis talebi
Görevli doktorlar Yunus Aydın, Ali Rıza Taylan Bodur ve Murat Karakulak'ın 'taksirle yaralama' suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapsi isteniyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Faküesi Hastanesi'nde, üç yıl önce katarakt ameliyatı olmak için ameliyathaneye alınan Saadet Kılınç'ın, yanlışlıkla rahminin alınmasıyla ilgili 15 kişi hakkında dava açıldı. Sanıklar 'taksirle adam yaralamak ve görevi kötüye kullanmak' suçundan 3 aydan 3 yıla kadar hapis talebiyle yargılanacak.

Katarakt hastası Saadet Kılınç (58) ile rahminde kist bulunan Ünsal Bektaş'ın dosyalarının karıştırılması yüzünden Kılınç'ın ameliyathanede rahminin alınmasına ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından Danıştay 1. Dairesi, olaydan sorumlu tutulan görevlilerinin yargılanmasına izin verdi.
Danıştay 1. Dairesi, hemşire Nihal Sirkeci, Dr. Yunus Aydın, Dr. Ali Rıza Taylan Bodur, Anestezi Uzmanı Dr. Hakan Baydar, Dr. Murat Karakulak, hemşire Melek Bayraktar, sorumlu hemşire Perihan Ayan, ameliyathaneden sorumlu öğretim üyesi Turan Uslu, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Esra Duran, Kadın Doğum Ameliyat Pasif Ekibi Araştırma Görevlisi Gül Nihal Koyu Tokgöz ve Türkan Ece Durmuşoğlu, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ameliyat ekibinden Arif Taylan Öztürk, Aylin Yaman ve Ömer Kartı ile ameliyathaneden sorumlu hemşire Dilek Kılcan'ın yargılanmaları için izin verdi. Dönemin DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı'nın yargılanmasına gerek görülmedi. İzmir Cumhuriyet Savcısı, Danıştay 1. Dairesi'nin haklarında dava açılmasına izin verdiği görevlileri tek tek çağırıp ifadelerini alarak, dava açtı.

İddianamede olay şöyle anlatıldı: "Rahim ameliyatı yapılacak Ünsal Bektaş isimli hastayı tanımayan ve kimlik doğrulaması yapmadan yanlışlıkla Saadet Kılınç isimli hastayı ameliyathane bekleme odasından alarak kadın doğum ekibi için ayrılan ameliyathane salonuna götüren ve hastayı ameliyata hazır hale getiren kişiler olaydan sorumludur. Saadet Kılınç'ı ameliyata hazır hale getiren kadın doğum ameliyat pasif ekibindeki araştırma görevlileri ve ameliyathane bekleme odasında görevli olduğu halde, olay sırasında görev yerinde bulunmayan hemşireler de sorumludur." Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda görevli doktorlar Yunus Aydın, Ali Rıza Taylan Bodur ve Murat Karakulak'ın "taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar, diğer sanıkların ise "görevi kötüye kullanma'' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. Sanıklar, sulh ceza mahkemesinde hâkim önüne çıkacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 28 Temmuz 2008 tarihinde ameliyata girecek iki hastanın dosyaları ameliyathanede karışınca, Manisa'nın Salihli ilçesinden gelen katarakt hastası Saadet Kılınç'ın rahmi alınmıştı. Hastanede, bir daha benzer durum yaşanmaması için hastalara bileklik takılması kararı alınmıştı.