Beslenme yetersizliğinin, yeterince temizliğe riayet edilmemesinin yol açtığı bulaşıcı yaygın Uyuz hastalığına karşı birçok yararlı ev ilaçları yapılır.
Uyuza karşı hazırlanan ev ilaçlarından beklenen yararların sağlanması için, hastanın genel temizliğine çok büyük dikkat ve özen gösterilmesi gerekir.

Reçeteler

* Bol miktarda tuzlu suya bir miktar iyice dövülmüş şeker karıştırılır. Bu su ile, özellikle uyuzun yoğun olduğu yerler başta olmak üzere, yıkanılır.

* Bir miktar Diş budak dalı iyice yakılır, külü çıkarılır. Diş budak külleri hastalığa karşı iyi gelir, şifa sağlar. Tedaviye bir süre devam edilmesi gerekir. Etkisi kısa bir zamanda görülür.

* Şeftali yaprakları, uyuz hastalığına karşı çok kullanılan ev ilaçları ham maddelerinin başında gelir. Bunun reçetesi şöyledir :
Bol miktarda şeftali yaprağı iyice dövülür, ezilir. Suluca posa haline getirilir. Elde edilen şeftali yaprakları posası bol miktarda vücuda sürülür. Son derece yararlı olan bu reçeteden beklenen sonuçların elde edilmesi için tedavi aralıksız bir hafta kadar sürdürülür.