Gerçekten ne kadar kilo vermeniz gerekiyor?

Evlendiğiniz gündeki ya da lise yıllarınızdaki kilonuza geri dönmek için mücadele ediyorsunuz ama başarılı olamıyorsunuz. Aslında o kadar da kilo vermenize gerek var mı? Uzmanlara göre gerçek şu: İdeal kilonuzdan daha ağır gelebilirsiniz ve bu sağlıklı olduğunuzu gösterir.
Aşırı kiloluysanız vücut ağırlığınızın %10’ undan kurtulmak sizin için sağlıklıdır. Tansiyonu kan şekerini ve kolestrolü düşürür kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra uzmanlar bu şekildeki kilo kaybının daha başarılı sonuçlara ulaşmanızda size yardımcı olacağını söylüyor.


“Ayar Noktası”

Vücut ısınızın 36 derece civarı olması gereklidir aynı şekilde fazla değişiklik göstermeden aynı seviyelerde kalması gerekir. Pensilvanya üniversite tıp fakültesi kilo ve yeme bozuklukları bölümünde görevli Thomas Wadden bu ağırlık aralığını ayar noktası olarak tanımlamaktadır.
Hormonlar, kimyasallar ve açlık sinyallerinin vücudumuzun bu kiloyu sürdürmesine yardımcı oluyor.
Bu sadece genetiklerle ilgili bir olay değil. Yeme ve egzersiz alışkanlıkları da ayar noktasını bulmada yardımcı olabilir.
Ideal Kilo - İdeal Kilo mu Yoksa Mutlu Olduğunuz Kilo mu ?
Aşırı yemek metabolizmayı bozar. Sonuç olarak ayar noktası artar. Aslında Wadden’ a göre bu ayar noktasını azaltmak daha kolay. Vücut aşırı kiloya kendini alıştırır ve ayar noktası da bu yeni kiloları korumak için harekete geçer.
Bu ayarı düşürmek zordur ama imkansız değildir. Sağlıklı beslenme ve egzersizler yardımıyla ayar noktasını azaltabilirsiniz.
Fazla kiloların %10’ unu vermeye çözüm

George Blackburn tarafından yazılan yeni bir kitap “ ayar noktasını kırıp geçmek: İstenilen kiloların verilmesi ve bu kilonun korunması” fazla kiloların %10’ unun verilmesinin vücudumuzun daha az kiloya alışmasına ve böylelikle ayar noktasını sıfırlamaya yardımcı olacağını belirtiyor.
Wadden’ a göre birden aşırı kilo vermek olumsuz sonuçlara yol açar. Kendinizi her zaman olduğundan daha aç hissedersiniz.
Bunun yerine, uzmanlar yeme alışkanlıklarınızı ve egzersiz davranışlarınızı değiştirin ve bu şekilde kilonuzun %10 kadarını verin. Daha sonra bu yeni kilonuzu daha fazla kilo vermeden önce birkaç ay koruyun. Bu şekilde vücut kilo vermeye alışır. Ayrıca daha küçük porsiyonlara ve sıkı egzersizlere alışırsınız.
Kilo Vermek - İdeal Kilo mu Yoksa Mutlu Olduğunuz Kilo mu ?
Ne Kadar Kilo Vermeliyim

Çoğu insan verebileceği kilo miktarını abartır. Bu da moral bozukluğuna sebep olur. Mutlu olduğunuz ideal kiloya ulaşmak için geçmişinize bir göz atın ve kilonuzla mutlu olduğunuz zamanları düşünün.
Düğününüzden beri birkaç kilo aldıysanız gelinliğinizin içine girecek kadar zayıf olmayı unutun. Kilo aldıkça yağ hücreleri genişler bu da eski kilonuza dönmenizi engeller.
Kahvaltıyı aksatmayın, günlük yürüyüşlere çıkın, bol miktarda sebze ve meyve yiyin. Bunları göz ardı etmeyin ve bu hedefleri başarmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 3-6 ay gibi bir süre bu alışkanlıkları sürdürün ve böylelikle yaşamınızın bir parçası haline getirin.
Protein, lif ve vitamin açısından zengin yağ oranı düşük besinler tüketin. Aldığınız kalori miktarını azaltın. Düzenli spor yapın ve bir ay gibi bir süreden sonra değişiklikleri fark edin.
Başarılı Kilo Vermenin Yolları


  1. Düzenli öğünler. Düzenli yemek yiyen kişiler diğerlerine göre daha az kalori alırlar.
  2. Tabak kullanın, oturun ve eğlenmenize bakın. Bunu yapan insanlar %43 daha az porsiyonlar tüketir.
  3. Her gün yaklaşık 30 dakika spor yapın.
  4. Ne kadar yediğiniz ve ne yediğiniz çok önemlidir. Lif açısından zengin ürünler yemekten kaçınmayın. Yağlı ürünlerden uzak durun.
  5. Olumlu düşünün. Sağlıklı bir yaşam tarzının faydaları üzerine odaklanın.