Gıda Zehirlenmesi Belirtileri


Gıda zehirlenmesi, bozulmuş yemeklerin yenilmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklara verilen genel addır. Çoğunlukla, belirtileri hafif olup yalnızca bir gün kadar sürerken, bazı ileri durumlarda yaşamsal tehlikeye yol açabilirler.
Gıda zehirlenmesi belirtileri; Karın ağrısı, kusma ve ishal genel olarak görülen gıda zehirlenmesi belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bakteri, virüs ya da bunların salgıladığı zehirler yüzünden bozulmuş besinler yemek. Bu tarz gıdalar alan hemen herkesin rahatsızlanması doğaldır. Gıda zehirlenmesinin özel bir türü, az pişirilmiş kümes hayvanlarında, yine az pişmiş yumurtada ve çiğ yumurta kullanılarak hazırlanmış yiyeceklerde bulunan Salmonella adı verilen bir bakteri yüzünden oluşur. Gıda zehirlenmesinin ciddi ve tehlikeli bir biçimiyse, çiğ ya da az pişmiş etlerde, özellikle de kıymada bulunabilen E coli tipi bakterilerden kaynaklanır.

Gıda Zehirlenmesi için Doktor Önerileri

Birçok gıda zehirlenmesi vakası birkaç gün içinde kendiliğinden geçip, tıbbi müdahale gerektirmez. En az 24 saat boyunca katı yiyecekler yemekten kaçınmalı ve bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Kusma ve ishal ciddi boyutlardaysa, doktor birçok tahlil yapılmasını isteyebilir. Ağır durumlarda, midenin yıkanması gerekebilir. Ancak tıbbi tedavilerde daha çok, kaybedilen sıvının geri kazanılmasına çalışılır.

Gıda Zehirlenmesi için Doktora Danışın

Tekrarlayan kusma nöbetleri yaşıyorsanız, şiddetli ishal yetişkinlerde 48 saati, çocuklardaysa 24 saati geçerse zaman kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda vardır.