'Dondurma' yöntemiyle hayata döndürülüyorlar

dondurma - 'Dondurma' Yöntemiyle Hayata Döndürülüyorlar


Doğum sırasında oksijensiz kaldıkları için ilerde zihinsel ya da bedensel engelli olma riski bulunan bebekler artık 'dondurularak' hayata döndürülüyor.
Türkiye'de ilk kez Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Hastanesi'nde uygulanmaya başlanan yöntemle bebeğin vücut ısısı belirli bir seviyede sabitleniyor. 3 ya da 4 gün bu şekilde hücrelerin kendisini onarması bekleniyor. Ardından vücut ısısı yavaş yavaş artırılarak bebek normale döndürülüyor.

'Servo Kontrol' adı verilen sistem, doğum sırasında ters gelme, kordona dolanma ya da başka bir sebeple oksijensiz kalan bebeklerin ileriki yaşlarında engelli olmalarının önüne geçiyor. Bir hücrenin yaşaması için oksijene ihtiyaç duyduğunu anlatan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Okumuş, aksi takdirde beyin hücrelerinin yok olduğunu belirtiyor. Okumuş'un verdiği bilgiye göre oksijensiz kalındığında vücudun hasara en yatkın olduğu dönem, ilk günler. Bu yöntemle normalde 36.5-37.5 derece arasında olan vücut ısısı 33.5 dereceye düşürülerek sabitleniyor. Metabolizma yavaşlatılıyor. Böylece vücutta oksijen ihtiyacı azalıyor. 3 ya da 4 gün bu şekilde tedavi devam ediyor. Bu süre sonunda ısı adım adım artırılıyor. Böylece hücrelerde tekrar kanlanma başlıyor. Tedaviyle sadece beyin değil, diğer organlar da korunuyor.
ANKARA AA