Menopoz Döneminde Diş Yapısı Değişiyor

Menopoz dönemi kadınlar için oldukça zorlu bir dönemdir. Bu dönemde birçok kadın gerek biyolojik gerekse fiziksel olarak birçok değişim yaşar.Ağız ve diş sağlığının sürekliliğini sağlamak için ömür boyu etkili ve yeterli bakım şarttır. Kadınlarda ağız diş bakımı, yaşamlarının belli dönemlerinde (menopoz, hamilelik, bebek emzirme ve mensturasyon gibi) ayrıcalık gösterir.
Toplumumuzda diş hekimi fobisi oldukça yaygındır. Menopozda yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesi, ağız sağlığı sorunlarının büyümesine neden olabilir
Menopozun fizyolojik etkileri arasında ağız ve diş sağlığının da önemli bir yeri bulunuyor. Yaşa bağlı ve cerrahi işlem sonrası gelişen menopozla kadın organizmasında pek çok değişiklik olur (aşırı terleme, ciltte gerginlik, sıkıntı, saç dökülmesi, osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riskinde artış vs.). Kadınların hayatlarının bu döneminde ağız bölgesinde de çeşitli farklılaşmalar meydana gelir. Tat değişiklikleri, ağızda yanma hissi, tükürük akışında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erimenin, en belirgin değişikliklerdir.
Menopoz döneminde normal diş bakımına devam edilmelidir. Günde 2 kez dişlerin düzenli fırçalanması gerekir ve aylık periyotlar halinde rutin diş hekimi kontrollerine gidilmelidir. Ayrıca bu dönemde süt ve süt ürünlerinin tüketilmeli, şekerli ürünlerden uzak durulmalıdır.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu
Diş Hekimi Protez Uzmanı