Onlara hiç özenmeyin!


İstediğini yiyerek hiç kilo almadığını görüp kendini şanslı sayanlar ve onlara imrenenler... Bu aslında o kadar da iyi bir şey olmayabilir.

Bilim insanları, daha hızlı metabolizmaya sahip olan kişilerin, kalorileri daha yavaş yakan insanlar kadar uzun ömürlü olmadığını söylüyor. Yeni araştırma, artan hızlı metabolizmanın aslında yaşlanma sürecini de hızlandırdığını ortaya koyuyor.
Hayvanlar üzerinde Yapılan deneyler sonucunda ömür ve metabolizma hızı arasında güçlü bir bağ olduğu tespit edilmişti. Ama, bu bağın insanlarda da olduğuna dair pek fazla bulgu yoktu.
Şimdi ise Amerikalı araştırmacılar, 21 yıllık süre boyunca Arizona'daki 652 sağlıklı Pima yerlisinin metabolizma hızı oranlarını ve yaşam sürelerini inceledi.
Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden uzmanlar, yerlilerin vücutlarının 24 saatte besinleri ne kadar hızlı enerjiye dönüştürdüklerini ölçtü. Daha hızlı metabolizmaya sahip yerlilerin daha erken öldükleri ortaya çıktı. Ancak uzmanlar, yavaş metabolizmaya sahip olup kilo alan insanların, fazla kilolar sağlık açısından risk oluşturacağından söz konusu faydayı göremeyeceğini de ekliyor.