Arpacık:


- Halk arasında it dirseği olarakta tabir edilen arpacık,kirpik dipindeki yağ keseciklerinin iltihaplanarak sivilce gibi baş vermesidir. Arpacık daha çok, derileri kuru ve egzamaya eğilimlilerde görülür. Kepek ve pullanma bu koşullarda ortaya çıkar ve arpacık bunların etkisiyle oluşur. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, genel... olarak beden sağlığının bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olur.
- Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) halini alır.
- Arpacıkla birlikte gözkapağındaki ağrı ve batma hissi artar. Işık ağrıyı artırır (fotofobi) ve göz sürekli sulanır. Fotofobi, göz sulanması ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir

BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

* Ceviz yaprağı suyu sürülür. Sıcak çay pamuk ile sürülür. Kaynatılmış gül suyu sürülür.
* Papatya çayı ılık olarak pamukla sürülür.
* Sarımsak ezilerek arpacığın üzerine sürülür.
* Soğan ateşte pişirilerek dolama ve arpacığın üzerine konduğu zaman iltihabın çabuk boşalmasını sağlar sonra temizlenir.