Eklem Kireçlenmesi

Eklem kireçlenmesi yani osteoartrit, yaşamı tehdit etmese de yaşam kalitesini bozan bir hastalık. Hastanın osteoartrit hakkında bilgi sahibi olmasının tedavi sürecini kolaylaştırdığını dile getiren Ortopedi Uzmanı Dr. Nail Akdağcık, osteoartrit tedavisinin, günlük yaşamda eklemi korumaya yönelik değişiklikler yapmakla başladığını belirtiyor. Bunun; egzersiz, kilo verme, sıcak veya soğuk uygulamalar, ağızdan ya da bölgesel olarak uygulanan ilaçlar ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (FTR) uygulamaları gibi çeşitli yolları bulunuyor.

YATAĞA BAĞLI KALINABİLİR

Bunların başarılı olmadığı durumlarda ise ağrıdan kurtulmak eklem içine yapılan enjeksiyonlar veya çeşitli cerrahi yöntemlerle mümkün oluyor. Osteoartrit tedavi edilmezse; günlük aktiviteleri kısıtlayıp ağrılı ve sıkıntılı bir yaşama neden oluyor. İleri vakalarda ise hasta yatağa bağımlı ve bakımamuhtaç bir hale geliyor. Eklem kireçlenmesinden korunmak için eklemleri zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak, ideal kiloyu korumak, düzenli ve dengeli egzersiz yapmak, ağrılı durumlarda ise eklemleri baston ya da dizlik kullanarak desteklemek gerekiyor. Kireçlenmede ilk tedavi kilo verme ve egzersiz!

İDEAL SPOR YÜZME!

Bu rahatsızlıkta düşük yoğunluklu egzersiz, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteler önerilirken, ağırlık kullanılarak yapılan sporlar ve uzunmesafe koşuları önerilmeyen sporlar arasında yer alıyor. Su, eklemlere binen yükü azalttığı için yüzme en uygun egzersizlerden biri olarak görülüyor. Doğru şekilde yapılanmasaj ve ılık su, eklem çevresindeki kas ve bağları gevşeterek egzersiz yapmayı kolaylaştırıyor. Eklem bölgesinde ısı artışı olduğu dönemlerde aşırı sıcak uygulamalardan kaçınılması ve onun yerine lokal soğuk uygulaması yapılması öneriliyor. Kireçlenmede ilk tedavi kilo verme ve egzersiz!

İLACI HEKİM VERSİN

Bugüne dek yapılan birçok çalışma, bazı diyetlerin veya besin takviyelerinin osteoartrite iyi geldiğini iddia etse de, bunların henüz kanıtlanmamış olmaları dikkat çekiyor. Dr. Akdağcık, “Sadece, glukozamin takviyesinin, osteoartritin iyileşmesine katkıda bulunduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor” diye konuşuyor. Normalde vücutta üretilen birmadde olan glukozamin, kıkırdak dokusu içinde yer alıyor. Bumaddenin besinlerle alınması mümkün olmadığı için tablet formları destek amaçlı kullanılabiliyor. Akdağcık, “Piyasada bumaddenin uygun olmayan formları da bulunduğu için bu tabletler mutlaka doktora danışılarak kullanılmalı” diyor.

TOPUKLU AYAKKABI SAKINCALI

Osteoartritten korunmak için hafif ve ortopedik tabanlı ayakkabılar giymek, düz ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak gerekiyor. Dr. Akdağcık, “Dizdeki kireçlenmelerde ayakkabının topuk kısmına kama eklenmeli” diyor.