Topuk dikeni, ayak tendonlarının bağlı olduğu topuk kemiği çevresinde kalsiyumun çiviye benzer şekilde büyümesi olayıdır. Bu diken kemikten ayak etinin içine doğru büyür. Topuk dikeni genellikle topuk bölgesinde kemiğin anatomik olarak değişmesi sonucudur.

Topuk kemiği yapısı, köGoogle Page Rankingü şeklindeki ayağın uçlarından biridir. Bu iki uç birbirine bir bağ ile bağlıdır ve ayak kasları ile hareket ettirilir. Bu kaslar ve bağların bir ucu da topuk kemiğine bağlıdır. Bu bağ ve kaslara gelen yük sebebi ile topuk kemiği kısmında yumuşak kısım topuk dikeni oluşturmaktadır.

Topuk Dikeninin Nedenleri

Obezite sebebiyle ayağa aşırı yük yüzünden topuk dikeni oluşabilir. Özellikle kilo alınan zamanlarda (özellikle yaşla beraber) olma ihtimali artmaktadır.

Gebelik gibi ani kilo artışları topuk dikenine,

Yürüme veya spor aktivitesindeki ani bir artış,

Ayak tabanı bağlarının gergin olması,

Yürüyüş anormallikleri topuk dikeni sebeplerindendir.

Ayrıca düz tabanlı ve ortopedik olmayan ayakkabı ve terlikler topuk dikeni oluşum riskini arttıran faktörlerdendir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Ayaklar yukarıda olacak şekilde dinlenmek ağrıyı azaltacaktır. Ağrılı bölgeye hafifçe sıcak tampon yapmak kan damarlarını açmada faydalı olacaktır.

Başlangıç safhası ve henüz oluşmadan ayakkabılarda kauçuk veya silikon topuk desteği kullanılabilir. Bütün medikal ve bazı eczanelerle birlikte Watsons gibi bazı mağazalarda bulunan bu destek oldukça faydalı olacaktır. Bu topuk desteği sayesinde topuk yüksekliği artarak vücut ağırlığı öne kayar ve topuk kemiğine bağlı kasları rahatlatır.

Fizik tedavi, ısı tedavisi ve hamam tedavisi de ek tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir. Ayak tabanını esnetmeye yarayan egzersizler oldukça faydalıdır.

Cerrahi tedavi kalıcı bir düzelme için radikal bir karardır. Eğer yukarıda sayılan yöntemlerde başarılı olunmazsa ve doktorunuz ameliyat tavsiye ediyorsa cerrahi müdahale yapılabilir.

Tabi bunların yanında alternatif yöntemler de mevcut.

Elma yemenin ya da özellikle elma kabuğu çayının iyi geldiği ve topuk ağrısını geçirdiği söylenmektedir.


Bir diğer yöntem de: Orta acılı üç yemek kaşığı kırmızı pul biberi ezip, yatmadan önce topuğunuza sarın ve sabah çözün. Bunu üç gün yaptıktan sonra yine üç gün boyunca, üç yemek kaşığı siyah kuru üzümü çekirdekleriyle beraber ezerek akşam yatmadan önce topuğunuza bir bezle sarın ve sabah çıkartın. Sonraki üç gün boyunca kırmızı pul biber ve siyah kuru üzümü beraber dövdükten sonra akşam yatarken topuğunuza sarın ve sabah çıkartın. Bu yöntemin de oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Uzun süreli yürüyüş, gezi veya ayakta kalışlarda mutlaka en azından kısa aralıklarla oturarak dinlenmeyi unutmayın.