110520022048 paral304 - Tıp tarihinde bir ilk:Felçli genci yürüttüler

Amerikalı felçli beyzbolcunun yardımsız yürümeye başlaması, inme ya da felç geçiren hastalara umut oldu.

Amerikalı doktorlar, felçli bir hastanın omuriliğine yerleştirilen elekrikli titreşimlerle, bacaklarını yeniden hareket ettirmesini sağladı.

Uzmanlar, bugüne kadar omuriliğin, beyni pas geçip bacakları doğrudan harekete geçirdiğini görmediklerini söylüyor.

Bundan üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu belinden aşağısı tutmayan Amerikalı beyzbol yıldızı Rob Summers'ın tıp tarihine geçebileceğini belirtiyor:Rob Summers'a aşırı hız yapan bir otomobilin çarpması sonrası, bir daha asla yürüyemeyeceği söylenmişti.

Ancak Summers'ın tedavisi doktorların bu ilk öngörüsünü yanlış çıkardı.

25 yaşındaki sporcu, belinden aşağısı tutmazken yardımsız yürümeye başlayan ilk kişi olarak tıp tarihine geçiyor.

Summers'ın bacaklarının hareket edebilmesini ise omuriliğinin alt kısmına yerleştirilen ve elektrikli uyarı yaratan bir aygıt sağlıyor. İki yıl fizyologların gözetiminde, sıkı bir eğitimden geçen Summers'ın bu yöntemle, omuriliğindeki sinir ağının güçlenmesi ve bacaklarla omurilik arasındaki iletişimin oluşması sağlandı.

Yöntem, inme geçiren ya da başka nedenlerden felçli olan hastalara umut kaynağı. Ancak asıl keşif, hareket komutunu verenin beyin değil, bacaklarla omurilik ağı olduğu.

Rob Summers şimdi yaşadıklarını bir filmle anlatmayı planlıyor.

Dünyada felç geçirmiş ve tekerlekli sandalyedeki umudunu yitirmiş milyonlara yardım edecek ve onlara daha parlak bir geleceğin kendilerini beklediğini göstereceğim.