"İzin bugün verilsin, verici bulur bulmaz nakli gerçekleştiririz"

..Türkiye’de ilk kol naklini özel izinle gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için bekleyen Sezgin Ergen’in (49) hazır olduğunu, Sağlık Bakanlığı’ndan izin çıkınca nakli gerçekleştireceklerini bildirdi. Doç. Dr. Ömer Özkan, Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı “Kompozit Doku Nakli” yönergesinden sonra Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak nakil için izin başvurusunda bulunduklarını hatırlattı. Yüz naklinin yanı sıra, gırtlak, kol gibi uzuvların naklinin önünün açılmasının ardından merkez olarak Bakanlıktan gelecek izni beklediklerini belirten Özkan, yüz nakli için Zonguldak’tan gelen Sezgin Ergen’in testlerinin yapıldığını kaydetti.

VERİCİ ARANIYOR
“Hastamız yüz nakli için tamamen hazır, sadece izni bekliyoruz. İzin bugün verilsin, verici bulur bulmaz nakli gerçekleştiririz” diyen Özkan, izin çıkınca organ nakli koordinatörlerine bilgi verileceğini, beyin ölümü olan, kalbi durmamış hastadan yüz alınacağını belirti. Öz kan, “Nakil olacak yüz bulunursa hemen nakli gerçekleştireceğiz” de di. Yüz nakli için çok sayıda kişinin kendilerine başvurduğunu belirten Özkan şunları kaydetti:

BAŞVURU ÇOK
“Başvuran çok hasta var ama gerçekçi hasta sayısı çok az. Yüz nakli demek güzelleştirmek demek değil. Gerçekten ihtiyacı olana yüz nakli yapılır. Yüzü topluma çıkamayacak kadar kötü olan hastalara nakil yapılır. Hastaların birçoğu (yüzümü değiştirin) diye geliyor, öyle bir şey yok. Yüzü yanmış olan ya da kaza sonrası yüzü ciddi şekilde deformasyon olanlara nakil yapılır. Gerçekten yüz nakli bekleyen 3 hastamız var. Zonguldak’tan gelen hastamız öncelikli.”


habertürk/