20110610105623 ehec - EHEC'in kaynağı bulunduAlmanya'da şimdiye kadar 29 kişinin ölümüne sebep olan EHEC salgınının kaynağının büyük olasılıkla sebze filizleri olduğu belirlendi.
Salgın hastalıklar konusunda uzman kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü'nün başkanı Reinhard Burger, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, salgının kaynağının tanımlanabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdiklerini, buna göre salgının kaynağının büyük bir olasılıkla sebze filizleri olduğunu ifade etti.
Yeni yöntem ile bazı hastalara ve aşçılara çeşitli sorular sorduklarını ifade eden Burger, filizleri yiyen kişilerde, diğer sebzeleri yiyen hastalara göre 9 kat daha fazla EHEC bakterisi tespit edildiğini kaydetti.

Burger, Aşağı Saksonya eyaletinde kapatılan çiftlikten alınan filizlere ait numunelerin incelendiğini, bu örneklerde EHEC bakterisine rastlanamadığını, salgının kaynağının kaybolmuş olabileceğini düşündüklerini belirtti.
Reinhard Burger ayrıca, Almanya'da EHEC'den hastalananların sayısının azaldığını, yine de salgının henüz sona ermediğini, yeni vakaların ortaya çıkabileceğini ifade etti.
Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Andreas Hensel de domates, salatalık ve marul tüketilmemesi uyarısının kaldırıldığını belirtti.
Filizleri tüketmeme uyarısının sürdüğünü, çiğ filizlerin yenmemesi ve vatandaşların temizlik kurallarına uyması gerektiğini kaydeden Hensel, restoranlarda bulunan sebze filizlerinin de imha edilmesini istedi.
ÖLÜ SAYISI 31'E ÇIKTI
Avrupa'da, Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) bakterisi salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 31'e yükseldiği bildirildi. Daha önce yapılan açıklamada, 30 kişinin salgında yaşamını yitirdiği belirtilmişti.
Alman makamları, E.Coli (EHEC) bakterisinin son kurbanının ülkenin kuzeyinde yer alan Aşağı Saksonya eyaletinde yaşamını yitiren 75 yaşındaki bir kadın olduğunu belirtti. Alman makamları böylece, EHEC'ten 31 kişiden 30'nun Almanya'da, 1 kişinin de İsveç'te öldüğünü kaydetti.
Öte yandan, salgın hastalıklar konusunda uzman kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü'nün Başkanı Reinhard Burger, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, salgının kaynağının tanımlanabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdiklerini, buna göre salgının kaynağının büyük bir olasılıkla sebze filizleri olduğunu ifade etmişti.
Yeni yöntem ile bazı hastalara ve aşçılara çeşitli sorular sorduklarını ifade eden Burger, filizleri yiyen kişilerde, diğer sebzeleri yiyen hastalara göre 9 kat daha fazla EHEC bakterisi tespit edildiğini kaydetmişti.
Domates, salatalık ve marul tüketilmemesi uyarısının kaldırıldığını belirten Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Andreas Hensel de filizleri tüketmeme uyarısının sürdüğünü, çiğ filizlerin yenmemesi ve vatandaşların temizlik kurallarına uyması gerektiğini kaydetmiş, restoranlarda bulunan sebze filizlerinin de imha edilmesini istemişti.