a1 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri


Eğer sarışınsan...

GÖZLERİNİ KORU
Kadınlar, erkeklere nazaran daha yüksek oranda yaşa bağlı makula dejenerasyonu (körlüğe kadar varabilen bir sağlık durumu) olma riski taşır. Doctors at Trump Place'ın kurucusu Doktor Svetlana Kogan, açık renk saçlı kadınların bu duruma özellikle daha yatkın olduğunu belirtiyor. Doğal bileşenlerden lutein ve zeaksantin bakımından zengin lahana, ıspanak ve bezelye gibi besinlerle beslenerek bu durumu engellemek mümkün. Kogan günde 250 gram yeşil sebze tüketmeni öneriyor.

a2 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

IŞIKTAN SAKLA
American Society of Cosmctic Dermatology and Aesthetic'in emekli başkanı Dermatolog Joel Schlessinger "Deriye rengini veren melanin seni zararlı UV ışınlarından korur" diyor. Ancak konu şu ki, sarışınlar bu maddeden az üretiyor. O zaman da derilerinde (özellikle kafa bölgesinde) melanom olma riski artıyor. En iyisi full-spektrum SPF 30 korumalı bir güneş kremi edinmek. Böylece zararlı UV ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilirsin. Ayrıca kafanı da ihmal etmemelisin. Schlessinger, "Sarışınlar direkt ışınlara maruz kaldığı zaman kesinlikle şapka takmalı" diyor.

a3 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

Eğer esmersen...

SAÇLARINA DİKKAT ET
Amerika'da belirgin bir şekilde saç kaybı yaşayan 30 milyon kadının yarısı esmer. Bunun nedeni zaten daha az saçlarının olması olabilir. Schlessinger, "Kahverengi bukleler çoğunlukla sarı ve kırmızılara nazaran daha iri ve kalındır. Vücut bunları üretmeye daha az meyillidir" diyor. O yüzden saç hücreleri öldüğünde geride daha belirgin, kalın izler kalır. Doğru beslenerek saçlarının seyrekleşmesini engelleyebilirsin. Az miktarda demir alımı, saç kaybına sebep olabilir. Günde 18 mg yutmak ve 250 gram takviye edilmiş yulaf yemek, günlük ihtiyacını karşılayacaktır.

a4 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

SİGARAYI SÖNDÜR
Kestane rengi saçların vücudunda bulunan bol miktardaki melanin sayesinde var olsa da bu madde nikotine bağımlılığı hızlandırıyor. Sebebi, melaninin karaciğerin nikotini parçalamasını engellemesi ve bundan dolayı bedeninde nikotin birikintisinin artıp daha çok bağımlı olmana neden olmasıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar C vitamininin karaciğeri formda tuttuğunu gösteriyor. Her gün kırmızıbiber veya orta boy bir portakal yiyerek günlük ihtiyacın olan 75 mg'ı sağlayabilirsin.

a5 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

ERKEK ARKADAŞIN OLSUN
"Erkekler hep sarışınları mı tercih eder?" diye merak ediyorsan cevabımız "Hayır!" Florida State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre iş, uzun ilişkiye geldiğinde konu değişiyor. 3.000 kişi ile yapılan bir anketin sonucunda erkekler esmerlere daha güvenilir ve kalıcı ilişki olarak bakıyor. Ancak eğer uzun bir ilişki aramıyorsan biraz spontane olmayı dene. Karşındaki şirin adama numaranı vererek işe başlayabilirsin.

a6 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

Eğer kızılsan...

AĞZINA DİKKAT ET
Lindsay Lohan bir daha dişçiye gittiğinde fazladan anestezi isteyebilir. Cleveland Clinic'te Anestezist Daniel Sesler, DNA'dan miras alınan bir mutasyonun kızılları genel ve lokal anesteziye karşı daha dirençli kıldığını belirtiyor. Dolayısıyla turuncu kafalar esmer ve sarışınlardan yüzde 20 daha fazla uyuşturucu sıvıya ihtiyaç duyabilir. Bunu öğrendikten sonra sakın ağız bakımı yaptırmayı ihmal etine. Doktorunla ağrı kontrolü hakkında konuş ya da randevudan önce 500 mg'lık bir ibuprofen alabilirsin.

a7 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

PARKİNSON'A DİKKAT ET
Son yıllarda Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre kızılların bu hastalığa yakalanma riski yüzde 90 daha fazla. Nedeni büyük ihtimalle yine gen mutasyonu. Ancak çalışma folik asidin hastalığın gelişimini durdurduğunu gösteriyor. Cinergy Health yöneticilerinden Doktor Margaret Lewin, günde 400 mikrogram (hamileysen daha fazla) almanı öneriyor. Multivitaminler de günlük alman gereken miktarı karşılar.

a8 - Saç renginin sağlık üzerindeki ilginç etkileri

PREZERVATİF BULUNDUR
Denilen o ki, kızıllar kızıllardan hoşlanır. Ancak bu söylem klişeden pek öteye gitmiyor. Bilinen bir şey var; o da birbirinin arasında daha çok hareket olduğu. "Ancak tabii bu, kendisini tatmin etmek için yaratılmış bir efsane olabilir" diyor Kogan. "Kırmızı çoğunlukla ateşle, ateş de tutkuyla özdeşleştirilir." Zaten genelde insanlar senden ne bekliyorsa sen de olursun. Clairol araştırmasına göre insanların yüzde 40'ı elinde olsa bir günlüğüne kızıl olmak istiyormuş.