''Karamsar kişilerin daha çok iyimser kişilerin ise daha az uykuya ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir''

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, uykunun hayatın üçte birini kapsadığını belirterek, ''Karamsar kişilerin daha çok iyimser kişilerin ise daha az uykuya ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, iyi bir uykunun insanlar için vazgeçilmez ihtiyaç olduğunu söyledi. 6-10 saat arası uykunun normal olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, uykuda beynin çalışmaya devam ettiğini, öğretilen bilgileri ayıklayıp düzenleyerek sindirdiğini ve depoladığını bildirdi.

Prof. Dr. Yorulmaz, streste ve pek çok psikiyatrik hastalıkta uyku düzeninin bozulduğunu, yeterli uyku uyunmadığında kişinin fiziksel ve ruhsal streslere dayanıklılığının azaldığını söyleyerek, ''İyi uyumayan kişilerde yorgunluk ve uyku hali, iş verimi ve dikkatte azalma meydana gelebilmektedir" dedi.

Karamsar kişilerin daha çok, iyimser kişilerin ise daha az uykuya ihtiyaç duyduğunun belirlendiğini bildiren Yorulmaz, uyku sorunlarının toplumda çok yaygın olduğunu kaydetti.

Uyku ile kilo alma arasında bağlantı olduğunu belirten Yorulmaz, geceleri 5 saat veya daha az uyuyan kadınların obez olma riskinin 7 saat uyuyanlara göre yüzde 15 daha fazla olduğunu kaydetti.