Sabah Daha Enerjik Olmanın Yolları


Halsiz ve yorgun uyanırsanız, çalışmadan önce bir bardak kahve için. Sabahki enerji seviyeniz yükseltmek için erkenden kalkmanıza gerek yok. Gün içinde yaşadıklarınız sizi etkilediği için, uynadığınızdada ya daha yorgun yada daha neşeli uyanırsınız. İşte sabaha enerjik uyanmanızın yolları.


Gözlerinizi kapalı tutun

Bu sene National Sleep Foundation tarafından Amerika'da yapılan ankette, amerikalıların yüzde 63ü hafta boyunca yeterince uyamadığı belirtildi. Psikiyatris Tracey I. Marks genel olarak 7-9 saat uyunulması önerilirken, herkesin bu kurala uymadığını söyledi. Bazıalrının daha çok uykuya ihtiyacı varken, bazılarını daha az uykuya ihtiyacı oluyor. Uykunuz geldiğinde yatağınıza gidin ve alarmlı saat olmadan uyanın.

Yemeyi azaltın
Akşam yemeğini nezaman yediğiniz ve ne yediğinizde uykunuzu etkileyecektir. Dr. Finkelstein gece geç yemek vücudunuzun yemekleri sindirmesini zorlaştırdığını ve uykunuzu kaçırdığını belirtti. Şişkinlik yada mide bozukluğu yaşadığınızda, muhtemelen yatakta dönüp duruyorsunuzdur. Daha da kötüsü, gece geç saatte uzun yemek, gece yarısında uyuyamama ihtimalini yükseltir. Eğer geç yerseniz, az ve hafif birşeyler yiyebilirsiniz.

Yeşilaycı olun
İçki sizi rahatlatmasına rağmen, ergeç uykunuzu bölecektir. Muhtemelen gece boyunca tuvalete gitmek için uyanacaksınız, ama ayrıca son içkiniz bittikten sonra, beyninizin 3-4 saat uyanık kalmasına neden olur, diyor Dr. Marks. Kafayı çektiğinizde, yatmadan en az 4 saat önce yudumlayın.


Düzenli Uyku planını benimseyin
Yetişkinler büyük bekelerdir. Düzensiz saatler, günlük ritminizden göz kapaklarınızı rahatsız eder ve uyku düzeninizi düşürür. Tahminen hergün aynı saatte yatıyor ve aynı saatte kalkıyorsunuz. Sabah vücudunuzun daha zinde olması için vücudunuzu alıştırın.

Karanlıkta uyuyun
ışığı açık bırakmak,uyumayı denediğinizde içsel mekanizmanıza engel olabilir. Açtığınızda, tüm lambaları kapatın, bilgisayar ekranınızı siyaha dönüştürün ve diğer tüm ışık gelen yerleri kapatın, dijital saatinizi bile