Ağız, boğaz, Bademcik İltihabı

Anji Hastalığı ve Tedavisi
Basit bir tahriş veya özellikle çocuklarda ciddi ağız ve boğaz hastalıkları, çok çeşitli*dir. Basit pamukçuktan anjine dek, hepsinin ciddiyet aşamaları vardır: Hiçbir zaman ih*mal edilmemeleri gerekir; çünkü çok çabuk tehlikeli durumlar yaratabilirler.

Anjinler ve bademcik iltihapları

Boğazın arkasında, bademciklerin bulun*duğu bölgedeki bütün rahatsızlıklara yaygın olarak anjin denir. Anjin, boğaz ağrısıyla (tek veya çift taraflı) başlar; hasta çok defa yut*kunmakta büyük güçlükler çeker.

Hele ateş de rahatsızlığa eşlik ederse, an*jini ihmal etmemek gerekir. Çünkü komplikasyon rizikosu büyüktür: Had romatizma, kalp, böbrek yetersizlikleri ve tansiyon yük*sekliği gibi. Bu tür anjinler, antibiyotik teda*visi gerektirir; ancak buna yalnız doktor ka*rar verebilir.

Dikkat! Bulaşıcı hastalıkların çoğu, özel*likle difteri, anjin belirtileriyle başlar. Fakat yoğun aşı uygulamasıyla, ülkemizde de dif*teri hastalığı çok azalmıştır.

Anji ve Bademcik İltihabı Tedavisi ve Yapılması gereken


Öncelikle kızarıp kızarmadığını anla*mak için, boğazın dibine bakmak gerekir. Böylece hafif veya çok kızardığı, üzerin*de beyaz lekecikler olup olmadığı sapta*nır. Boğaz çok kırmızı ve beyaz lekecik*ler de varsa, doktoru çağırmak gerekir. Bu arada hastanın ateşini de alabilirsiniz.