Kansere Yol Açabilecek 5 Hatalı Alışkanlık


Bugüne kadar vücudunuza çok iyi baktınız ve bütün işaretler de sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor. Yine de, beklenmedik bir şekilde, kansere hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Günümüzde kanser Amerika'da ve tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.
Ama son yapılan araştırmalar sayesinde artık kansere karşı korumanın yeni yolları da var. İşte kansere neden olabilecek 5 yanlış alışkanlık ve bu hatalardan kaçınmanın yolları...

YANLIŞ 1: E vitamininin dozunu kaçırıyorsunuz!
E vitamini, akciğer kanserini engelleyen özelliğiyle bilinen bir antioksidandır. Ancak aşırı kullanıldığında E vitamini bir ANTİ-antioksidan haline gelebilir ve DNAya zarar vererek kanser gelişmesine neden olabilir. (Bugüne kadar E vitamini ateş basmalarını rahatlatmak için öneriliyordu ancak yeni araştırmalar uzun süreli kullanımın zararlı olabileceğini söylüyor.)

Yapılması gereken: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından E vitamini için günlük önerilen doz 30 IU, bu da aldığınız multivitaminin yanında ekstra olarak E vitamini takviyesi almanıza gerek olmadığını gösteriyor. E vitaminini yediklerinizle alabilirsiniz. Antep fıstığı iyi bir gama-tokoferol (bir E vitamini türü) kaynağıdır. Bir veya iki avuç fıstık size gereken sağlıklı dozu sağlayacaktır.

YANLIŞ 2: Öğünlerinizin saatleri aynı değil!

Düzenli bir şekilde yemek yerine her gün farklı saatlerde yemek yerseniz vücudunuz stres moduna girer. Mesela bir sabah kahvaltınızı 7'de yapıp ertesi sabah 11'de yaparsanız vücudunuz bir dahaki öğünün nereden geleceğini bilemez ve şaşırır.
Bu da stres hormonu (kortizol) salgılanmasına neden olur. Yüksek seviyedeki kortizol insülinin birden yükselmesine neden olarak iltihaplanmaya yol açabilir ve bu da birçok kanser türü riskini artırır.

Yapılması gereken: Öğünlerinizin saatlerini düzenli bir şekilde ayarlayın ve o programa uymaya çalışın. Konu rutinlere gelince araya bir sürü iş girer, bu yüzden açlık krizlerini bastırmak ve insülin fırlamasını önlemek için yağsız patlamış mısır veya elma gibi sağlıklı atıştırmalıkları sürekli yanınızda taşımayı alışkanlık haline getirin.

YANLIŞ 3: Dişlerinizi düzenli fırçalamıyorsunuz!
Diş eti iltihaplanması ve ağız kanseri arasındaki bağ bir süredir açığa kavuşmuş durumda.
Artık yapılan son araştırmalar da ağız temizliğini ihmal etmenin meme kanseri dahil olmak üzere vücutta herhangi bir kanser türü oluşma riskini artırdığını gösteriyor.

Yapılan bir araştırma, diş eti iltihabı olan kadınlarda, olmayanlara oranla meme kanserinde yüzde 75'lik bir artış olduğunu ortaya koydu. Tehlikeli durum, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamadığınız ve diş ipi kullanmadığınız zaman meydana gelir.

Ağızda bakteriler ürer, plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu da, vücudun herhangi bir yerinde kanser oluşması ihtimalini artırır.
Adet dönemi ve menopozda hormonal değişiklikler meydana geldiği için kadınlarda diş eti hassasiyeti ve iltihaplanma daha çok görülür.

Yapılması gereken: Diş fırçalama ve diş ipi kullanma işlemlerini doğru bir şekilde uygulamalısınız. Dişlerinizi yaklaşık iki dakika boyunca fırçalamalı ve her gün diş ipi kullanmalısınız.
Çok fazla plak oluşup oluşmadığını kontrol etmesi için diş hekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

YANLIŞ 4: Yeteri kadar uyumuyorsunuz

Araştırmalara göre günde 6 saatten az uyku uyuyan kişilerin kolonlarında kolon kanserine neden olan poliplerin üreme riski yüzde 50 artıyor. 6 saatten daha az uykuyla çalışan vücut yeteri kadar uyku hormonu (melatonin) salgılayamıyor; melatonin ise, hücreleri onaran ve kanseri uzak tutan bir anti-oksidan görevi görüyor.

Yapılması Gereken: Çalar saatinizi sadece sabah uyanmak için değil, akşam yatma saatiniz geldiğinde çalması için de ayarlayın. Bu alarmı gece kullanarak uyku saatlerinizi düzene sokmuş olacaksınız.

YANLIŞ 5: Çok fazla az-yağlı yiyecek tüketiyorsunuz
Kurabiye ve kek gibi az-yağlı veya yağsız olarak etiketlenmiş hazır gıdalar kilo vermek isteyenleri hemen cezbediyor.
Ancak, bu ürünlere yağın yerini tutması için sağlıksız olan işlenmiş karbonhidrat ve basit şekerler koyuluyor. Bu maddeler de insülini hızla yükseltiyor ve kilo alımını artırıyor.
Daha da kötüsü, bu insülin yükselmesi kansere neden olan inflamasyona neden olabiliyor. Unutmayın ki, her yağı azaltılmış veya yağsız ürünler aldığınızda, kansere karşı koruyan omega-3 gibi iyi yağları alamıyorsunuz. Ayrıca, sağlıklı yağlar, karbonhidratların emildiği süreci yavaşlatır, yani sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenme programı iyi bir kilo elde etmeye yardımcı olur.

Yapılması Gereken: Bu yiyeceklerden almak istiyorsanız tam yağlı olanları tercih edin ve keyfini çıkarın.
Ne kadar yağ içerdiğini bildiğinizden büyük olasılıkla hepsini yiyemeyeceksiniz ve yağı azaltılmış bir ürünle yemeniz gerekenden daha fazla yeme tuzağına düşmemiş olacaksınız.