Doğum Kontrolünde İğneler


Doğum kontrol iğneleri bir veya üç aylık enjeksiyonlar şeklinde bulunur. Üç aylık yapılan iğneler sadece progesteron içerir. Bir aylık iğnelerse hem progesteron hem de östrojen içerir. Aylık iğneler adetin ilk günü üç aylık iğnelerse adetin ilk beş günü içerisinde uygulanmaktadır.
Doğum kontrol iğneleri nasıl uygulanır?

Üç aylık iğnelerde ilk iğne uygulandıktan sonra ikinci iğne en geç beş hafta içinde uygulanmalıdır. Aylık iğnelerin ise en geç 33 gün içinde ikinci iğne vurulmalıdır. Doğum sonrasında emzirmeyenlerde ilk üç hafta içinde emziren annelerde ise ilk altı hafta içinde ilk enjeksiyon uygulanmış olmalıdır.

Doğum Kontrol İğnelerinin Yan Etkileri


Doğum kontrol iğnelerinin değişik bir çok yan etkisi olabilir. En belirgin yan etkisi de düzensiz adet kanamasıdır. Sık sık lekelenme şeklinde ara kanamalar gözlenebilir. Fakat bu durum iğneler düzenli kullanıldığında ortadan kalkar. Akne oluşumu göğüslerde hassasiyet osteoporoz tüylenme kilo artışı cinsel istekte azalma normalden büyük folikül gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Doğum kontrol hapları ve bir aylık doğum kontrol iğnelerinin sakıncaları hemen hemen aynıdır.

Kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

Hamilelik şüphesi olan bayanlara doğum kontrol iğnelerini kullanmamaları tavsiye edilir. Diğer sakıncalı durumlar; meme kanseri karaciğer rahatsızlıkları genital organ kanseri sebebi bilinmeyen vajinal kanama.
Aylık doğum kontrol iğneleri kullanımı bırakıldıktan 1-2 ay sonra gebe kalınabilir. Bu süre 3 aylık iğnelerde 6-18 ay kadar uzayabilir.

Üç aylık doğum kontrol iğnelerini kimler kullanabilir?

Üç aylık iğneler östrojen içermediğinden migreni olan kalp hastalığı olan epilepsi tedavisi için ilaç alan sigara kullananlar dahil tüm bayanlar tarafından kullanılabilir. Emziren annelerin sütünü ise azaltmaz.

Doğum kontrol iğneleri doğumdan nekadar süre sonra kullanılır?

3 aylık olan doğum kontrol iğneleri emzirme varsa doğumdan 6 hafta sonra emzirme yoksa doğumdan 3 hafta sonra kullanılmaya başlanabilir. Aylık olanlar ise emzirme varsa doğumdan 6 ay sonra emzirme yoksa doğumdan sonra 3. haftada kullanılmaya başlanabilir.