Çocuklarda Havale ve Nöbetler

En sık nöbet nedenleri, ateş, epilepsi, kafa travmaları, beyine hasar veren hastalıklar ve zehirlenmelerdir. Nöbetler belirgin bir neden olmadan da gelişebilir. Bir nöbet sırasında beynin normal elektrik uyarılarında bir bozukluk vardır ve bu durum kasların istemsiz olarak çalışmasına neden olur. Çocuğu zaptetmeye çalışmamak önemlidir. Nöbetler genellikle tekrar etmese de epilepsisi olan çocuklar tekrarlayan ataklar yaşar.

Bulgular

Epileptik çocuklar daha çok bir konsantrasyon kaybı veya hayale dalma şeklinde olan küçük nöbetler ("pelit mal") veya kasılmak büyük nöbetler ("grand mal") geçirebilirler. Hafif bir nöbette çocuğunuz kol veya bacağı gibi vücudun belirli bir bölgesinde seğirme veya titreme hissedebilir.

Grand mal bir nöbette çocuğunuz haykırabilir ve daha sonra bilincini kaybederek yere düşebilir. Vücudu katılaşır ve nefesini tutar. Bu "katı" evreyi kol ve bacaklarda ritmik sıçrayıcı hareketler ve sırtta kamburlaşma izler. Çocuğunuzun vücut fonksiyonları üzerinde kontrolü yoktur ve idrarını kaçırabilir. Dişlerini sıkabilir ve dilini ısırabilir, veya ağzı köpürebilir.

Nöbetten sonra çocuğunuzun kasları gevşer ve yeniden normal nefes almaya başlar. Bilinci yerine geldikten sonra bir şaşkınlık veya bilinç bulanıklığı hali olur ve uyumak ister.

Ne yapmalı?

Nöbet sırasında önemli olan çocuğunuza müdahale etmeye çalışmamaktır.
Dilini ısırma riski olduğunu düşünseniz bile, ağzını açıp bir şey yerleştirmeye çalışmamalısınız.

Çocuğun etrafında kendini yaralamaması için bir yer açın, doktoru arayın ve çocuğunuzun yanında kalın.

Eğer çocuğunuzun bilinci kapalı kalırsa, onu ayılma pozisyonuna getirin.
Çocuğunuzun nöbetinin süresini ve özelliklerini not alarak doktorunuza bildirin; bu bilgiler tanı konmasına yardımcı olacaktır.