Diş Ağrısına Neler Yapılabilir?

Diş ağrınız ilaçlarla geçmiyorsa apse olan dişinizin çürüğü temizlenip, sinirlere kadar inerek kanal ağızları açılmalı ve iltihabın dişin içinden de boşalması sağlanmalıdır.

Diş çekimlik bir dişse, ilacınız tablet formundan enjeksiyon formuna geçilmeli yani iğne olarak yapılan antibiyotiğe geçilmeli.

Ağrıyan dişinize buz koyarak ya da ağzınıza soğuk su alarak da ağrı şiddetini azaltabilirsiniz.

Yatarken başınızı kalp seviyesinden yukarıdan tutun, sıcaktan sakının.

Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.

Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.

Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

Bir an önce dişhekimine başvurulmalıdır.