japon erigi w450 - İlaç Gibi Japon Eriği

Ilıman iklimi seven ve Türkiye’de ilk örneğine 1855 yılında İstanbul’da rastlanan Japon Eriği Türkiye’de gümüş kayısı, fil kulağı, kız saçı isimleri ile de anılıyor.

Kalp dostu Japon Eriği, Çin ve Japon ilaç sanayinde kullanılıyor

Japon Eriğinde bulunan potasyum tuzları ve organik asitler sayesinde arter ve diğer kan damarlarına ait sistem üzerinde uyarıcı etkiye sahip olup damar sertliği, kansızlık ve yüksek kolestrol hastalıklarında olumlu etkiye sahiptir. Potasyum kalp kasının iyi çalışmasını sağlayarak yeterli kan dolaşımının olmasını sağlar. Damar spazmı durumlarında gevşetici etkiye sahiptir. Gevşetici etkisi ile tansiyonu düşürür. Damar spazmı sonucu gelişebilecek felç oluşumu sıklığını azaltır. Bu nedenlerle Japon Eriği iyi bir kalp dostudur… Japon Eriği üretimi ekstra bir üretim modeli istemeden konvansiyonel ürün yetiştiriciliği ile yapılmaktadır. Stresten veya yoğun iş temposundan kaynaklanan unutkanlık sorunu olanlar için doğal bir çözümdür. Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlar. Bağırsaklarda bulunan fazla yağları bağlayarak fazla yağın karında, kalçalarda ve bacaklarda birikmesini engellemeye yardımcı olur. Hücre zarlarını güçlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirir, böbrek taşı, ödem gut hastalığı, romatizma ve safrakesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Japon Eriği, dünyada yaşayan en eski ağaçlardan birisidir. Yapraklarının beyine olan faydaları, öksürüğü ve astım semptomlarını azaltması ve filaria cinsi kıl kurdunun vücuttan atılması gibi etkileri yüzünden, geleneksel Çin ve Japon ilaçlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Birçok ihtiyarlık vakasında, özellikle Alzheimer hastalığında büyük fayda gösterebilir. Alzheimer hastalığının ilk safhalarında, Japon Eriği, zihinsel gerilemeyi geciktirerek hastaların normal hayatlarına devam etmelerine kolaylık sağlamaktadır.

Japon Eriğinin faydaları

* Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır.

* Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.

* Öğrenme yeteneğini arttırır, aktif ve zinde bir vücut oluşmasına yardım eder.

* İktidarsızlık ve sertleşme problemlerinde faydalıdır.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

* Metabolizmayı hızlandırabilir ve sindirime yardımcı olur.

* Sinerjetik etki ile vücut dayanıklılığını arttırır, enerji verir, yorgunluğu azaltır.

* Vücüdun enerji muhafaza etmesine yardımcı olur, nükleik asit ve protein sentezini hızlandırır.

* Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

* Çiçeklerin tozlanma zamanında allerjik reaksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Anti-allerjik özelliği vardır.

* Zihinsel dayanıklılığı arttırır.

* Serbest radikallerin hücre tahribatını azaltır. (Doğal antioksidan)

* Kan yapıcıdır. Soğuk el ve ayaklarda faydalı olabilir.

* Yaşlılarda, bunama belirtilerini azaltabilir. Alzheimer hastalığında yardımcıdır.

* Kulak çınlamasını önlemede faydalı olabilir.

* Vitiligonun (ala) durdurulmasına ve yeniden pigment oluşumuna yardımcı olabilir.

Sunar Grup bünyesinde Adana’da faaliyet gösteren NÇS firması tarafından, açık alanda Japon Eriği’nin ilk hasadı gerçekleştirildi.

alıntı