20110807110102 jel - Göğüs kanserinde tümör küçülten jel!

ABD'li bilim insanları, göğüs kanseri tümörlerini küçülten bir jel geliştirdi.

ABD'de geliştirilen jel ilaçlarla aynı etken maddeyi içeriyor ve yan etkileri bulunmuyor. Jelin bir önemli yanı da lokal olarak sürülüyor ve kanserli bölgeye etki ediyor.

Göğüs kanseri hastası 55 kadın üzerinde yapılan deneyde, kremin en az haplar kadar işe yaradığı gözlemlendi. Northwestern Üniversitesi'nden Prof. Dr. Seema Khan öncülüğünde geliştirilen jel, hiçbir hapa ihtiyaç bırakmıyor.

YAN ETKİSİ YOK
Afimoxifene adı verilen jel, göğüs kanseri tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla aynı etken maddeyi içermesine rağmen ilaçların oluşturduğu yan etkileri içermiyor. Günde bir kere tümörün bulunduğu bölgede cildin üzerine sürülen jel, kanserli hücrelere nüfuz ediyor ve orada kalıyor. Bu yüzden haplar gibi tüm vücuda değil, sadece sürüldüğü yere etki ediyor.

TEDAVİYE TEŞVİK
Doktorlar etkilerinin az olması sayesinde jelin kadınları tedaviye daha uzun süre devam etmeye teşvik ederek yaşam sürelerini uzatacağını düşünüyor. Profesör Khan, "Bazı kadınlar yan etkilerinden ötürü göğüs kanseri ilaçlarını kullanmaya çekiniyor. Ama geliştirdiğimiz jel sadece göğse ettiği için yan etkileri minimuma indi" diye konuştu.