Uykusuzluk - Uyuyamamak

Tanımı: (İnsomnia) Yatar yatmaz uyuyamamak, çok erken uyanmak, kişiyi dinlendirmeyen rahatsız uyku, korkunç rüyalı, kâbuslu uyku şeklinde belirebilir.

Nedenleri: Vakaların çoğunda neden psikolojiktir. Bazen, zihin çalışması üzerindeki kontrolün kalkması korkusu, neden olabilir, bazen de, endişe ya da üzüntü, uykuya engel olur. Özellikle kafasıyla çalışanlarda, beyin bütün gün boyunca o kadar fazla işler ki, gece düşüncelerin pek karamsar olmamasına rağmen, beyin çalışmaya devam eder ve kişi uyuyamaz.

Yatağa yatanın düşünceleri gelecek güne ilişkin umutlara yöneliktir. Buna karşı, üzüntü, uykunun başlıca düşmanıdır.

Vücut, kendi kendini ayarlayan bir mekanizmaya sahiptir ve genellikle herkes, yeteri kadar uyku alabilmektedir. Ancak bazı durumlarda olduğu gibi kişi, bir olayın kendine zararlı olduğuna inanırsa, gerçekten, kişisel olarak bazı kötü etkiler hissetmeye başlayabilir.

Uykusuzluğun, deliliğe yönelttiği de gerçeğe uymayan bir inançtır. Uykusuzluk, endişenin belirtisidir, nedeni değildir.

Uykusu çok hafif olanları, dolu mide, soğuk ayak, gürültü gibi etkenler de rahatsız eder. Geceleri yatarken ılık bir süt içmek, ağır olmayan örtüler kullanmak, geceleri zihin çalışması yapmamak, geç saatlerde çay ya da kahve içmemek ve uyuyup uyumamaya aldırmamak, yeterlidir. Yatarken eğlendirici bir kitap okumak da uykuyu getiren bir faktördür.

Bazı organik sinir hastalıklarının uykuyu önlediği bilinmektedir. Uykusuzluğun tedavisi nedenin tedavisidir.