126920110829014011617 - Sakızın İçerisinde Bulunan Katkı Maddeleri ve Zararları

Günlük hayatımızda elimizin altından, arabamızın torpido gözünden, çantamızdan, çocuklarımızın beslenme çantasından eksik etmediğimiz bu sakızlar ne kadar masum, gelin hep birlikte madalyonun öbür yüzünü inceleyelim. İşte küçücük sakızın içine sığdırılan katkı maddeleri ve zararları;

Aspartam

Aspartam sakızları tatlandırmak amacıyla şeker yerine kullanılan yapay bir katkı maddesidir. İngiltere'de Avam Kamarası Gıda ve Çevre Komisyonu, ülkede satılan 6 bin gıda maddesi, ilaç ve içeceğin içinde bulunan yapay tatlandırıcı "aspartam'ın kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Komisyon Başkanı Liberal Demokrat Milletvekili Roger Williams, aspartamın kansere neden olduğuna dair güvenilir deliller bulunduğunu belirterek, bu maddeyi içeren ürünlerin satışının yasaklanmasını istedi. olarak aspartam verilen farelerde tümörlerin ortaya çıktığını söyledi.

Ayrıca aspartamın aşağıdaki rahatsızlıklara yol açtığı kanıtlanmıştır; -Migren
-Baş dönmesi
-Adet bozuklukları
-Bulantı
-Kısırlık
-Ağırlık Kazancı
Aspartam bugün maalesef sadece sakızlarda değil birçok gıdanın içerisinde kullanılmaktadır; Meyveli içecekler, Meyveli yoğurtlar, Dondurulmuş tatlılar, Sofralık tatlandırıcılar, İlaçlar,Çocuk şurupları ve antibiyotikler, Düşük kalorili gıdalar, Sporcu içecekleri, Çikolatalar, Nane şekerleri, Dondurmalar, Kahvaltılık gevrekler, Konserve meyveler...

Msg (MonosodiumGlutamate)

MSG'nin kendine has bir tadı yoktur. Tat alma duygusunu harekete geçirerek yiyeceğin daha lezzetli olmasına katkıda bulunur. Neden MSG'nin tercih edildiği hala belirsizdir. Bazı üreticiler yalnızca tat arttırıcı olarak koyduklarını söylerken kimi üreticiler, MSG'nin kullanıcılar üzerinde alışkanlık yaptığını ve bu sebeple üreticilerin kullanmaya yöneldiğine inanıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre Kalp ritim bozukluğuna, dolaşım bozukluğuna, mide, bağırsak bozukluğuna, kas ağrılarına, Nörolojik hastalıklara (depresyon, migren,başdönmesi, öfkelenme, çocuklarda davranış bozukluğu, uykusuzluk, çarpıntı, epilepsi vs.), görme bozuklukları, solunum güçlüğü,üreme sorunları ve deri hastalıkları.

ALZHEİMER, PARKİNSON, HUNTİNGTON hastalıkları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet (şeker hastalığı), böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçmekte, dolayısıyla anne karnındaki bebek de aynı tahribatlara maruz kalmaktadır.

-Lütfen alışveriş yaparken ürünlerin içindekiler kısmına dikkat edin ve eğer içeriğinde aspartam ve MSG (MonosodiumGlutamate) yazıyorsa onu rafta bırakın!

E 950 Acesulfame-K:

Asesulfam-K normal şekerden 200 defa daha tatlıdır. Fırın ve pasta ürünlerinde, sakızlarda, jelatinli şekerlemelerde ve meşrubatlarda kullanılmaktadır."The Center forScience in the Publiclnterest (CSPI)" yapay tat-landırıcılar olan aspartam, sakarin ve asesülfam-K'yı "en kötü 10 katkı" listesine dahil etmiştir. Bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir.

Sorbitol

Pek çok şekersiz sakızda sorbitol isimli tatlandırıcı bulunur. Sorbitol, ince bağırsak tarafından çok zor absorbe edilir. Aşırı sorbitol tüketimi diyareye (ishal), aşırı kilo kaybına, karın ağrısı, mide krampları, rektal kanama, vücutta ve yüzde şişkinlik, alerjik deri döküntüleri, baş dönmesi, bağırsak sendromları ve nöbetlere sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Ksilitol

Ksilitol Suni tatlandırıcı olarak kullanılır. Farelerle yapılan testlerde böbrek taşı, idraryolu etkileri ve psikolojik huzursuzluklara neden olduğu tespit edilmiştir; ayrıca düşük enerjili gıdalar, tatlılar, dondurma ve reçellerde de kullanılır.

E 422 Gliserol (Gliserin)

Kıvam arttırıcı, tatlandırıcı ve nem tutucu özelliğinden dolayı sakızlara katılır. Yüksek miktarda alımı baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir. Ayrıca müslüman tüketiciler olarak hayvan kökenli olması ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

E 471 - E 477 Morto ve Digliseridler ve Modifiye Edilmiş Formları:

Bitkisel ve hayvani kökenli olabilir. Bitkisel kökenden olması halinde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Hayvani unsurlardan türetilirse, helallik açısından sakıncalıdır. Eğer, eti helâl ve kesimi islâmi usulle yapılmış hayvani yağlardan türetilmiş ise helâl kabul edilir. Aksi halde haram olur.

Aromalar

Sakızlara meyve tadı ve kokusu verebilmek amacıyla, meyve yerine o tadı ve kokuyu verecek kimyasallar kullanılmaktadır. Bu katkı maddesinin adı doğala özdeş aramadır. Doğala özdeş aromalar laboratuarlarda yapay olarak üretilir.

Renklendiriciler

Aromalar dışında, sakızlarda çok sık kullanılan diğer katkı madde grubu ise renklendiricilerdir. ingiltere'deki Southampton Üniversitesi tarafından 6 tane yapay renklendirici (tartrazine-E102, quinoline yellow-E104, sunsetyellovv -E110, carmoisine- E122, ponceau 4R- E124, allurared AC-E129 ) üzerinde yapılan bazı araştırmalar sonucunda kansere sebebiyet verdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca bu renklendiricileri içeren gıdaları tüketen çocuklarda davranış bozukluğu ve hiperaktivitenin arttığı gözlenmiştir.

Bu renklendiricilerin çocukların diyetinden çıkarıldıklarında çocuklardaki davranış bozuklukları ve hiperaktivitenin düzeldiği gözlenmiştir.

Çocuklar ne kadar doğal gıdalarla beslenirse sağlıklı gelişimleri için o kadar faydalıdır. Daha sonradan beslenme kültürümüze empoze edilen kola, çiklet, cips vs. gibi ürünler çocuklarımızın sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. Sakız cips, kola yerine taze sebze ve meyveleri ne kadar çiğ ve direkt doğadan yerlerse o kadar iyi.

Bize emanet olarak verilen ve her anne babanın iyi bakmakla yükümlü olduğu yavrularımıza doğal,sağlıklı ve helalinden beslenme alışkanlığı kazandırmak bizlerin en önemli görevidir.

Kaynak: GİMDES