B1 vitamini eksikliği: Büyüme döneminde özellikle sinir sisteminin gelişmesi ve metabolizma için B1 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Eksikliğinde kusma iştahsızlık huzursuzluk nefes almada zorluk kalp çarpıntısı morarma kalp yetmezliği merkezi sinir sistemi bozuklukları ses kaybı görme bozuklukları ile beriberi hastalığı yaşanabilir.

B2 vitamini eksikliği: Tek başına bu vitaminin eksiklik belirtilerinin görülmesi nadirdir genellikle diğer vitaminlerin de eksikliği ile birlikte ortaya çıkar. B2 vitamini eksikliği çocuklarda büyümenin yavaşlaması kilo kaybı canlılıkta azalma ve sindirim sorunları gibi durumları da beraberinde getirir.

B3 vitamini eksikliği: Kolay yorulma sinirlenme iştahsızlık hazımsızlık bulantı kusma ve ishal dilde yanma hissi kızarma diş eti hassasiyeti ağız kokusu deride ışığa karşı hassasiyet cildin sertleşmesi huzursuzluk uykusuzluk baş ağrısı ile başlayan ellerde titreme artan endişe korku kaygı duyguları ile devam edip psikoz tablosuna kadar giden sinir sistemi şikayetleri ortaya çıkar.

B5 vitamini eksikliği: Rafine ve işlenmiş yiyeceklerle beslenme ve antibiyotik etkisiyle barsak bakterilerinin ölmesi sonucu ortaya çıkar. Halsizlik bitkinlik ve yorgunluk hissi ilk oluşan yakınmalardır. Topuklarda yanma ve ağrı mide asitlerinde azalma ile iştahsızlık kusma barsak bozuklukları ve krampları uykusuzluk cilt bozuklukları akne oluşumu tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları alerjik yakınmalarda artış eksiklik ile birlikte görülen etkilerdir.

B6 vitamini eksikliği: Eksiklik belirtileri diğer B Vitaminleri eksikliğinde görülenlere benzemektedir. Nevrit EEG değişiklikleri koordinasyon bozuklukları duyu kusurları dalgınlık uykusuzluk bebeklerde ve çocuklarda havale kansızlık huzursuzluk sinirlilik baş ağrısı görme problemleri sık enfeksiyonlara yakalanma adale zayıflığı ve krampları oluşabilir.

B9 vitamini eksikliği: Eksiklik belirtileri B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. İştahsızlık kilo kaybı dilde şişme ve kızarma ishal huzursuzluk enfeksiyonlara yatkınlık ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

B12 vitamini eksikliği: Hayvansal gıda alınmadığında bu eksikliğin etkileri kolaylıkla oluşur. Özellikle tam vejetaryen anne çocuklarında doğumdan itibaren eksiklik arazları ortaya çıkar. Sinir sistemindeki liflerde hasar oluşur. Bu durum ciddi sorunlara; pernisiyöz anemi denilen bir kansızlığa yol açabilir.

Biotin eksikliği: Eksikliğinin ortaya çıktığı durumlarda halsizlik iştahsızlık adale incelmesi ve ağrıları kuru pullu ve hassas bir cilt kansızlık ve kalp sorunları saçlarda beyazlama ve dökülme kan kolesterol seviyesinde artma ve gözlerde kızarma görülür.

C vitamini eksikliği: Eksikliğinde oluşan en ağır durum skorbüt hastalığıdır. Bunun dışında diş eti kanamaları ve çekilmeler enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık ve zor iyileşme deride küçük kanamalar halsizlik ve iştahsızlık görülen diğer belirtilerdir. Eksikliğin artması durumunda burun kanamaları ağız içinde yaralar diş kayıpları eklem şişmeleri kemik ağrıları ve nefes darlığı görülmektedir. Çocuklarda büyümenin yavaşlaması enfeksiyonlara karşı vücut direncinin azalması ve sık mikrobik hastalıkların gelişmeye başlaması gibi bir çok sağlık sorununun C vitamini ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

D vitamini eksikliği: Huzursuzluk baş terlemesi kaşıntı uyku bozuklukları ileriki aşamalarda kas güçsüzlüğü kafatasında yumuşama asimetri bebeklerde büyümüş bıngıldak kafatası büyüklüğü ve geciken bıngıldak kapanması dişlerin geç çıkması diş çürümeleri diş minesi bozuklukları kaburgalarda kemik ve kıkırdak bileşiminde raşitik tesbih taneleri uzun kemiklerin bükülmesi kemiklerde çabuk kırılmalar ile sırt kemiğinde eğrilikler ve kalça kemiğinde bozukluklar D vitamini eksikliğinde yaşanan şikayetlerdendir.

E vitamini eksikliği: E vitamini özellikle metabolik hızın arttığı ergenlik çağında vücuttaki zararlı maddeleri temizleyici etkisi ile oldukça önemlidir. E vitamini eksikliğinde kansızlık ve vücutta sıvı toplanmasına bağlı şişkinlikler görülmektedir.

K vitamini eksikliği: K vitamini özellikle pıhtılaşma için oldukça gerekli bir vitamindir. Eksikliği diş etinde kanamalar yaralar burun kanamaları gibi şikayetler yaratabilir.