Meme dokusu, süt bezleri, meme başına ulaşan kanalcıklar ve kanallardan oluşur. Süt bezleri ve kanalları oluşturan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak büyümeleri meme kanserini oluşturur. Türkiye'de her 11 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. 35-65 yaşlar arasında kadın ölümlerinin başlıca nedenlerinden biri meme kanseridir. Dünyada ise her yıl 700 bin kişinin meme kanserinden öldüğü tahmin edilmektedir. ABD'de ise bu rakam 45 bindir.

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir?
YAŞ: Yeni meme kanseri konan kadınların %70'i 50 yaş üzerindedir. 50 yaş üzerinde risk 4 kat artmaktadır.
GENETİK MİRAS: Aile hikayesinde meme kanseri olan kadınlarda risk daha fazladır.
DOĞURMA YAŞI: 30 yaş üzerinde doğum yapan kadınlarda, 20-30 arasında yapanlara göre risk 2 kat daha fazladır.
ÖSTROJEN HORMON TEDAVİSİ: Menopoz nedeniyle uzun süre östrojen tedavisi gören kadınlarda risk daha fazladır.
ALKOL ve SİGARA: Riski artırmaktadır.
KÖTÜ BESLENME ALIŞKANLIKLARI: Kızartılmış, tütsülenmiş, yağlı besinler riski artırmaktadır.

KEFİR: Kefir, tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Japonya’da fareler üzerinde yapılan araştırmada kefirin kanser riskini %53,6 oranında azalttığı ve kanser önleyici ilaçlarla birlikte kullanılması halinde ise %67 oranda riski azalttığı belirtilmiştir.


ZEYTİNYAĞI: Chicago Feinberg Üniversite’sinde yapılan ve onkoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zeytinyağında bulunan oleik asit, meme kanserine karşı koruyucu özellikler taşımaktadır. Oleik asit meme kanseri oluşumunu tetikleyen geni (bu gen Her-2/NEU ya da ERB B-2'dir) baskılayıp, harekete geçmesini engellemektedir.

ÜZÜM KABUĞU ve ÇEKİRDEĞİ: Özellikle üzüm kabuğunda bulunan resveratrol, kanser önleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan polifenoller, antioksidan özellik göstererek, serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır. Serbest radikaller, birçok kronik hastalığın kaynağıdır.

BROKOLİ: A, C, E ve karotenden oldukça zengindir. Brokolinin, yapılan klinik çalışmalarda, özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Aynı zamanda prostat kanseri üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Brokoli meme kanserine karşı 5 koruyucu madde içermektedir. Sulforafen bunlardan en güçlü olanıdır.

SOYA: Meme kanserinin oluşumunda östrojenin seviyesi ve etkisi önemlidir. Östrojen seviyesinde yapılacak yüzde 15’ik azalma, riski 4 kat azalmaktadır. Soya fasulyesindeki genistein, östrojenin etkisini azaltmaktadır. Soya kanda östrojen bağlayan maddelerin artmasını sağlamaktadır.