Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir


Şimdi süregelen araştırmalar yüzünden diyabetik takviyeler her gün çoğalmaktadır. Günümüzün en önemli tamamlayıcı ürünleri, diyabetik ürünlerdir. Bu ürünlerin bir çokları, diyabet hastalığının semptomlarını kolaylaştırmaya oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda kan şekeri düzeyini düzenlemekte de yardımcılardır. Bazıları insülin üretimini düzenlemesi açısından oldukça umut vericidir.

Bugün, diyabetliler için bitkisel tamamlayıcılar bulmak, on yıl öncesine nazaran çok daha kolaydır. Buna rağmen tamamlayıcı ürünün gerekli vitamin, mineral ve gerçekten diyabet semptomları için gerekli diğer maddeleri içerdiğinden emin olunmalıdır. Aşağıda, diyabet hastaları için doğal tamamlayıcı ürünlerden bazıları sunulmuştur.

Genel Prensip: Doğal ya da bitkisel ürünler herhangi bir sağlık sorununa yönelik tıbbi onay olması halinde kullanılmalıdır. Bu tür ürünlerin sentetik ilaçlarla bazen etkileşime girebileceği gözardı edilmemelidir.

Şeker Nasıl Düşürülür?


Alfa Lipoik Asit: ALA içeriğinde güçlü antioksidanlar taşır. İnsüline benzer. Ayrıca insülin duyarlılığını yükseltir, bu da vücudun yağ yakması ve kasları güçlendirmesini kolaylaştırır. Araştırmalar ALA ile diyabet hastalığınının avantajlı sonuçları olduğunu göstermiştir.

Gurmar (Gymnema sylvestre) :
Sürmekte olan araştırmalar bu bitkinin diyabet I ve II de, kan şekeri düzeylerini kontrol etmekte hayli etkili olduğunu kanıtlamaktadır.

Inositol:
İnositol ve diyabet hastalığı el eledir denebilir. Diyabet hastalığı ile, inositol metabolizma yavaştır. İnositol takviyesi glukoz metabolizmasını kontrol eder.

Yeşil Çay Ekstresi:
Antioksidan içerikleri ve zayıflamaya yardımı ile oldukça meşhurdur. Diyabet hastalığı ve yeşil çay ilişkisi ise, yeşil çay ekstresi pankreastaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Bu da pankreasın işini daha verimli yapmasına sebep olur.


En İyi Diyabet Hastalığı Takviyelerini Nereden Bulabilirsiniz?

Diyabet hastalığının tamamlayıcı ürünleri çeşitli ve zengindir. Bunlardan yararlanabilmek için, hastalık tedavisine en iyi gelenlere ulaşmak gerekir. Tabii bu takviyelerin tamamını içermez. Arzulanan sonuçlara ulaşmak için çeşitli içeriklerden kombinasyonlar yapmak gerekebilir.


Kan Şekerini düşüren meyveler sebzeler ve yiyecekler nelerdir


Kan şekeri, özellikle bir takım yiyecekleri tükettiğimizde artar. O nedenle kan şekeri ile gıdalar arasındaki ilişki hep kan şekerini yükselten yiyecekler bakımından hatırlanmaktadır. Ancak diğer yandan bazı besinler meyveler ve sebzeler de kan şekerini düşüren etkilere sahiptir:

1.Fındık-Ceviz: Protein ve lif oranı yüksektir. Besleyicidir ve yavaş sindirilir. İnsülin duyarlılığını artırır, şeker hastaları için faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde şeker hastalarında endotel fonksiyonu geliştirir. Arter astarlarında ve hücrelerindeki hasara iyi gelir. Kan şekerini düzenler.
2.Tam tahıllı kraker: Lif içerir, sindirimi yavaşlatır. Kan şekerinin istikrarlı olmasını sağlar. Kalp sağlığını saldırganlara karşı korur. Tarçınlı olanlar gerçek bir diyabet dostudur. Tarçın, kan şekerini düşürür.

3.Humus: Baklagiller, humus ve tahin de glisemik indeksi düşük olan ve lif içeren diyabet dostu gıdalardır. Fasulyeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

4.Balsamik ile Avokado: balsamik sirkel ile tatlandırılan avokado kan şekeri düzeyini düzenler. Yüksek lif ve iyi yağ içerir. Sinir fonksiyonlarına da iyi gelen potasyum ve mineral içerir.

5.Tatlı patates kızartması: Yağda kızartılmış olanı değil elbette. Pişmiş tatlı patates kızartması kan şekeri düzeyi için süper sağlıklı bir besindir. Kan şekerini ve insülin direncini düşürür. Kötü etkileri yumuşatır.

6.Elma ve armut dilimleri: Sulu, gevrek, taze ve düşük kalorili meyvelerdir. Her zaman sağlıklı ve lezzetli akıllı seçimlerdendir. Elma ve armut lif içeriği yüksek meyvelerdir. Kan şekerine inanılmaz iyi gelirler. Lif sayesinde kan şekeri yükselmeden düşürülür.

7.Yoğurt: Kalsiyum ve D vitamini içerir. İnsülin direncini yönetir. Kronik yüksek kan şekerinde iyi gelir. Kalsiyumun ince bağırsaktan emilimine engel olarak yeni yağ hücrelerine ve şişmanlamaya engel olur.

8.Patlamış mısır: mikrodalgada hazırlanabilir. Az yağla hazırlanırsa kan şekerini düşürür. Tam tahıllı lif ve antioksidan içerir.