Uykusuzluk
Beynin performansını en çok düşüren eylemlerden biri uykusuzluktur. Araştırmalar, 24 saat uykusuzluğun beyne sarhoşluk etkisi yaptığını ortaya koymaktadır. Mantık kalitesini düşürme, kararsızlık, hafızaya ulaşmayı zorlaştırma gibi etkileri olmaktadır.


Fast-Food
Yüksek oranda şeker ve trans yağ içeren hamburger, kola gibi yiyeceklerin beyniniz için son derece zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Fast-food beslenme Alzheimer, depresyon ve şizofreniye neden olabiliyor


Stres
Uzun süre stres halinde yaşayanların, beyninin kendi içine kapandığı görülmüştür. Stres, beyni küçültüyor. Aynı şekilde uzun süreli korku, endişe ve depresyon beyinde yapısal tahribatlar yapabiliyor.


Hava kirliliği
Beyin oksijene çok bağımlı olduğundan, kirli havadan çabuk etkilenir. Çalıştığınız ortamı sık sık havalandırın.


Alkol ve sigara
Alkol ve sigaranın hücrelere verdiği zararları artık biliyor olmalısınız. Kabul edilebilirlik oranını aşan alkol düzeyi, beyin hücrelerini öldürüyor. Sigarayı anlatmaya gerek yok herhalde!


Cep telefonu
Kullanılması kaçınılmaz göründüğü için, zararlarını en aza indirecek şekilde kullanmayı deneyin. Konuşmanın ilk yarısını sağ kulağınızla yapıyorsanız, diğer yarısını sol kulağınızla yapın. Mümkün olduğunca kulaklık kullanın. Araçta giderken sinyal gücü daha yoğun çalıştığı için kullanmamaya özen gösterin.


Aşırı düzen veya düzensizlik
Beyin bazı şeyleri belirli ve belirsiz olduğunda sever. Her şey belirli ise monotonluktan; belirsiz ise, stresten yorulur. Ezber bozun, arada kural dışına çıkın veya biraz düzenli olun!


Sarsıcı sporlar
Beynimiz yumuşak bir yapıya sahiptir ve sert hareketlerin yapılması durumunda, kafatasının içine çarparak zarar görebilir. Boks gibi sporlar beyne zarar verir.