Bitkisel ürünler çok yaygın şekilde kullanılıyor, doğru kullanıldığında faydalarından söz etmek mümkün. Ancak yararları yanında bazı bitkisel ürünler kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilir.

-Bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli değildir. Bitkisel ürünler de zararlı etkiler gösterebilir. Bu işin ticaretini yapanların kullanıcılara bitkisel ürünlerin natürel odlularını söylemeleri de kaçınılmazdır. Gözü kapalı bu ürünlere yönelmek yanlıştır.

-İlaçlardan farklı olarak, bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler. Bu nedenle güvenli oldukları söylenemez. Bu ürünlerden bazıları toksik maddeler ve polen içerir ki; bu durum bazı kişilerde hastalıklara neden olabilir.

-Bazılarının üzerindeki etikette belirtilmeyen steroid ve östrojen gibi maddeler vardır. Bir kısmının içinde ise arsenik, civa, kurşun ve pestisid gibi zehirli maddeler mevcuttur.

-Bitkisel ürünler doğru kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiket olması, güvenli, olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşekkulağı bitkisi ciddi şekilde karaciğer hastalığına sebep olabilir.

-Tedavi ve destek amacıyla kullanılan yüzlerce bitkisel ürün mevcuttur. Bunların arasında en çok bilinenler; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, ekinezyadır. Sinameki, vücudun suyu atmasında hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak kullanılan diüretik çaylar, kabızlığa yol açar.

-Ekinezya kullananlarda, mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, alerji; garlik kullananlarda bulantı, ishal, kanama, alerji; ginseng kullananlarda baş ağrısı, uyku sorunu, vajinal kanama, tansiyon problemleri görülebilir.

-Sarımsak ve zencefil gibi bitkiler kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişilerin ve aspirin, ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerekir.

-Bitkisel ürünler kanama ve anestezide bazı sorunlara yol açabilir. Cerrahi müdahale veya tedavi gerektiren durumlarda, bitkisel ürünün 2 hafta önceden kesilmesi gerekir.

-Bitkisel ürünler özellikle böbrek ve diyaliz hastalarında, kan basıncı , kan şekeri ve pıhtılaşma üzerine tahmin edilemeyen etkilere yol açtığı ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyle zararlı olabilirler.