Konya Özel Selçuklu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Tahir Canbazvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları dondurucu soğuklarla beraber artan yakıt tüketiminin neden olduğu hava kirliliğine karşı vatandaşları uyardı.

Hava kirliliğinin birçok sağlık sorununa neden olabileceğini vurgulayan Canbaz; “Hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıktığınızda akciğerinizi ve solunum yollarınızı mümkün olduğunca koruyun. Bunun için şalvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları kaşkolvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları atkı veya maske takarak hava kirliliğinin üzerinizdeki etkilerini azaltabilirsiniz.” sözlerini kullandı.

Kış mevsimiyle beraber artış gösteren kirli ve sisli hava özellikle birkaç gündür şehrimizde hissedilmeye başladı. Canlı sağlığını olumsuz yönde etkileyen hava kirliliği havadaki yabancı maddelerin normalin üzerine ulaşmasıyla ortaya çıkıyor. Ekolojik dengeyi de son derece derinden etkileyen kirliliğin insan sağlığı üzerindeki etkileri ise havada oluşan yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunmasıyla ortaya çıkıyor.

Dr. Hasan Tahir Canbaz hava kirliliğinin özellikle kalp ve akciğer hastalarını etkileyeceğini büyük sorunlara yol açabileceğini söyledi. Dr. Canbaz “Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklarvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları teneffüs esnasında akciğerlere kadar ulaşırvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları solunum sisteminin derinliklerinde depolanan bu parçacıklar akciğer kanserlerine varan sorunlara neden olabilir” dedi.
Havada bulunan karbon parçacıklarınınvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları ozonvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları karbonmonoksitvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları kükürtdioksitvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları doymamış hidrokarbonlarvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları aldehitlervirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları kanserojen maddeler gibi kirleticilerinvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları insanların solunum yollarını etkileyerek normal mekanizmasını bozacağını belirten Dr. Canbaz hava kirliliği bronşlarda iltihaplaravirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları daralmalara sebep olurvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları bu değişimler sonunda da kronik bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıkların gelişmesine neden olur.

Oluşan duman ve isin astımvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları çeşitli burun ve boğaz hastalıklarıvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları kalp – damar hastalıklarını tetiklediğini ifade eden Dr. Canbazvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları hava kirliliğine çok fazla maruz kalan bireylerde daha farklı rahatsızlıkların da görülebileceğini açıkladı.

Öte yandan bebeklervirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları çocuklarvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları yaşlılarvirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları hamileler ve akciğervirgul - Kirli havaya karşı korunmanın yolları kalp gibi rahatsızlıkları olanların kesinlikle dışarıda olmamaları gerektiğini vurguladı.