AŞIRI İŞTAHSIZLIK iştahın azalması ya da kaybolması. Anoreksi de denilir. Zaman zaman bu belirtiyi göstermeyen insan yok gibidir.

Kısa sürdüğü zaman önemsenmemesi gereken anoreksi, uzun sürdüğünde tıbbi olarak incelenmesi gerekir. Böyle: bir inceleme, nedenin önemsiz olduğunu ortaya koyabilir.

Öte yandan, çok önemli sağlık bozuklukları da anoreksiye yol açabilir. Anoreksinin iyileştirilmesi için bu duruma yol açmış olan bozukluğun düzeltilmesi gerekir.


Anoreksiye yol açan nedenlerin başında enfeksiyon hastalıkları gelir. Bu tür hastalıklarda ateş yükseldiği zaman hastanın iştahının azaldığı görülür. Örnek olarak grip, bademcik yangısı ve çocuklarda görülen başka ateşli hastalıklar gösterilebilir. Sindirim sistemi hastalıkları da sık sık anoreksiye yol açarlar.

Bazı tür içki ve besinlerin fazla içilmesi ya da yenilmesi sonucu sindirim sisteminde görülebilecek gastritten, kanser nedeniyle gerçekleşen tıkanmalara kadar birçok hastalık hastanın iştahının azalmasına yol açabilir.

Başta siroz olmak üzere çeşitli karaciğer hastalıkları bu gruba girerler. Şeker hastalığı ve miksödem gibi hormonsal hastalıklar, üremi gibi bozukluklar sonucunda zehirli maddelerin vücutta birikimleri ya da dışardan çeşitli yollarla alman zehirler de anoreksiye yol açarlar.

alıntı