Türkiye, geçen hafta tütün mamullerinde paketleme ve etiketleme tedbirleri açısından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesinde ''en iyi uygulama'' (bestpractise) seçildi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, TAPDK olarak bundan sonraki temel hedeflerinin, tütün tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı yıkıcı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunları önlemek ve azaltmak amacıyla Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinde ve Kılavuz İlkelerinde belirlenen tütün kontrolü tedbirlerini en üst düzeye taşımak olduğunu söyledi.

Sigara bırakma oranının alınan tedbirlerle her geçen gün arttığı Türkiye'de yeni düzenlemeler de yolda. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Mart ayında uygulanacak olan 6111 sayılı torba kanunda; sigara içmenin yasak olduğu kamuya açık alanlarda yasağa uymayan kişilere ceza yazma yetkisi belediyelerden alınarak kaymakamlık ve valiliklere verilecek. Mekanında sigara içilmesine izin veren işletmelere uygulanan para cezaları da yeniden belirlenecek. Buna göre, ilk yakalandığında uyarı alan işletmeye ikinci yakalandığında 1 ile 5 bin TL arası, üçüncü yakalandığında 2 ile 10 bin TL arası ceza uygulanacak. Ceza bildirimi valilikler ve kaymakamlıklar bilgisayarına düşecek. Böylece ceza kayıt altına alınacak ve işlemleri bürokrasiye takılmayacağı için caydırıcı olacak.

Mevcut yasaya göre, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'na(TAPDK) düşüncelerini iletme noktasında yardımcı olan Sağlık Bakanlığı, getirilecek düzenlemede sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarıların daha fazla yer kaplayacağını da bildirdi. Şu anda paketin yüzde 47.5'unda yer alan uyarılar yüzde 50'sini kaplayacak şekilde büyütülecek.