33526689 - Lodoslu havada, doğalgazlı cihazları kullanmayın

Lodos estiğinde havanın ısınması nedeniyle bacalar daha az çekiyor. Bu tür havalarda tıkalı ve tekniğine uygun yapılmayan bacalar, periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açıyor.

Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü, lodoslu havalarda doğalgazlı cihazların mümkünse kullanılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. Yazılı açıklamada, doğalgazın zehirsiz gaz olduğu, ancak bacaların iyi çekmemesi ve ortamda yeterli oksijen bulunmaması durumunda ortama yayılan karbonmonoksidin zehirleyici olduğuna dikkat çekiliyor. Merkezi sistem olmayan yerlerde, bacası duvardan direkt atmosfere çıkarılan ve aynı anda hem atık gazı dışarı veren hem de temiz havayı içeri alan hermetik kombi ve şofbenlerin tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Merkezi sistem olan yerlerde ise baca konusuna özel önem verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şu uyarılarda bulunuluyor: Bacaları sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı paslanmaz çelikten yaptırın. Ters rüzgâra karşı bacalara şapka taktırın. Cihaz bacalarına aspiratör bacası bağlatmayın. Cihazlara baca sensörü taktırın, çalışır durumda olduğunu kontrol ettirin, kesinlikle söktürmeyin. Sensörler, bacaların tıkalı olması halinde cihazın gazını keser. Baca fileksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru), ısınma ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, 2 yılda bir yenileyin. Bacaya bağlanması gereken fileksleri, kesinlikle pencereden dışarı uzatmayın.

ANKARA AA