Meme kanserinde ailesel geçişin gen taramasıyla tespit edilebileceğini bildiren uzmanlar, kansere yol açan gene sahip kadınlara koruyucu amaçlı meme alınmasını öneriyor

Ailesinin 3 ferdinde meme kanseri görülen, bir memesinde de tümör tespit edilen hastanın sağlam memesi tedbiren alındı.

Ailesinde birden fazla meme kanseri olgusu görülenlere “gen taraması’’ öneren uzmanlar, kansere yol açan gen taşıdığı belirlenenlerin “koruyucu mastektomi’’ (memenin alınması) ile hastalıktan uzak durabileceğini bildiriyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Yandakçı, meme kanserinin erken evrede yakalanmasının meme MR’ı, meme ultrasonu ya da mamografi ile mümkün olduğunu belirtti. Yandakçı, bu testlerin birbirine alternatif yöntemler olmadığını, tam tersine birbirlerini tamamladığını bildirdi.

40 YAŞ ÜSTÜ KADIN
Mamografiyi 40 yaş üstü kadınlar için önerdiklerini ifade eden Yandakçı, “40 yaş altı kadınlarda meme yapısı yoğundur, süt dokusu fazladır. Oysa mamografi yağlı dokuda iyi tanı verir. Bu nedenle memede yağ dokusunun daha fazla bulunduğu 40 yaş üstü için uygundur’’ diye konuştu. Yandakçı, 40 yaş altı için, radyasyon riskinin de olmadığı meme ultrasonu ya da meme MR’ı önerdiklerini belirtti.

8 KADINDAN BİRİNDE
Meme kanserinin 40 yaş üstündeki 8 kadından birinde görüldüğünü, adet sonrası elle muayenenin de hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayan Yandakçı, şu bilgileri aktardı:
“Adetten sonraki ilk hafta içinde, içten dışa doğru elin üç parmağıyla dairesel hareketlerle elle muayene yapılmalıdır. Hastaların birçoğu memenin yapısı karmaşık olduğu için, kitleyi tanıyıp tanıyamayacaklarından şüpheleniyor. Ama memede kanser olan bir kitleyi kadınlar muhakkak hisseder. Sert, düzensiz ve ağrısız kitleler korkutucudur. Meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Ailesinde, özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabalarında meme kanseri olan kadınlar, mutlaka meme kontrolünden geçmelidir. Erken teşhis edilirse tam tedavi şansı yüksektir.’’