Kendinizi dinamitlemeyin! Sinsi ve sessiz ilerleyen akciğer kanserinin baş nedeni sigara! Sigarayı bırakın, siz duman etmesine izin vermeyin...
Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı 2007’de dünya genelinde 1 milyon 180 bin kişinin akciğer kanseri nedeni ile yaşamını kaybettiğini 2030 yılına kadar her yıl 10 milyon kişinin bu nedenle yaşamını kaybedeceğini tahmin ediyor... Ülkemizde net sağlık istatistikleri olmasa da her yıl 20-25 bin yeni akciğer kanseri hastası orta çıkıyor ve bu rakamın 30-40 binlere kadar ulaşabileceğinden endişe duyuluyor.

Çağın vebası akciğer kanseri. Ne yazık ki tüm dünyada, kalp hastalıkları nedeniyle ölümlerden sonraki sırayı hiçbir şekilde başka bir hastalığa bırakmıyor. Özellikle son yıllarda erkeklerden sonra kadınlarda da artış gösteren bu kanserle ilgili merak edilenleri Onkoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk ile konuştuk…

Erken tanının çok zor olduğu ancak düzenli yapılan check-uplar ile yakalanma şansının olabileceği akciğer kanserinin, tüm dünya genelinde ciddi oranda artış göstermeye devam ettiğine dikkat çeken Öztürk, ‘2007 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 114.760 erkek ve 98.260 kadın akciğer kanseri tanısı almış; ne yazık ki bunların %86’sı 5 yıl içerisinde hayatını kaybetmiş. Bu çok ciddi bir rakam’ açıklamasında bulundu.

SİGARA İLE KISALAN HAYATLAR
Akciğer dokusunda olan hücreler ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içerisinde kitle oluşturur. Bu kitle bulunduğu ortamda büyümesinin yanı sıra hastalığın ileriki evrelerinde çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (kemik, beyin, karaciğer gibi) sıçrayarak ciddi hasara yol açabilir.
Akciğer kanserlerinin %85’ini sigara içenlerde görüyoruz. Yapılan incelemelerde tanı konulan akciğer kanserlerinin %50’sinin düzenli sigara içenler olduğu bilgisine ulaşılmış. Sigara içmeyenlerin akciğer kanseri olmayacağını söylemek ne yazık ki mümkün değil. İçmeyenlerde de akciğer kanseri görülebilir. Genelde genç ve 45 yaşının altında kadınlarda sıklıkla görülen kanser tipi adenokarsinomdur. Yıllarla birlikte akciğer kanserinin en sık görülen tipi de değişmiş durumda. Geçen 25 yıl içerisinde adenokarsinom, yassı epitelyum hücreli karsinomun yerini alarak ve en sık görülen akciğer kanseri türü haline geldi. Küçük hücreli karsinom tipinin görülme sıklığında azalma devam ediyor.

ERKEKLERDE AZALIYOR KADINLARDA ARTIYOR!
Akciğer kanserini en sık 55-65 yaş arasında görüyoruz. Son yıllarda erkeklerde azalma gözlemlenirken kadınlarda tam aksi bir durum görmeye başladık. 1980’li yıllardan sonra ülkemizde kadınlarda bu kanser türü ciddi artış gösterdi. Bu, özellikle kadınlarda sigara tüketiminin yaygınlaşması ve hormonal nedenlere (sigaradaki kanserojenlere daha duyarlı olmalarına) bağlı. Sigarayı bıraktırma çalışmaları erkeklerde 40 yıl önce başlatıldı. Bu nedenle ölüm hızında düşme görülüyor. Ancak kadınlarda sigara içimi yoğunluğu erkeklere göre 10-15 yıl daha gecikmiş olarak arttığı için sigara bıraktırma çalışmalarının özellikle yoğunlaştırılması gerekiyor. Çünkü ölüm hızı yüksekliği sigara içimi ile yakından ilintili.

DİĞER SUÇLU: RADYASYON
Radyasyon akciğer kanseri gelişiminde suçlanan nedenlerin arasında. Yüksek düzeyde Radon’a maruz kalan veya meme kanseri, lenfoma nedeni ile tedavi amaçlı radyoterapi almış kişilerde de ilerleyen dönemde akciğer kanseri gelişebilir. Çevresel ve çalışma faktörleri olarak asbest toz, berilyum, hardal gazı ve silika akciğer kanseri riskini artıran nedenlerden kabul ediliyor. Özellikle asbeste maruz kalmanın yanı sıra sigara kullanımı mevcut ise akciğer kanseri riski daha da artıyor. Dökümhane işçileri ve kaynak işi ile uğraşanlarda kimyasal ajan olarak nikel, kadmiyum, krom ve kobalt, akciğer kanseri gelişme riskini kuvvetlendiriyor. Arseniğin solunum veya sindirim yolu ile alınması da akciğer kanseri riskini artıran bir diğer ajan. Özellikle işlenmiş suyun yoğun tüketildiği Şili gibi ülkelerde akciğer kanserinden ölüm riskinin artmış olduğu saptanmış. Ayrıca fabrika bacaları, motorlu taşıtlar gibi nedenlere bağlı hava kirliliğinin (kanser riskini artırabileceği düşünülmektedir, ancak riskin derecesi belirlenememiştir), evlerde uygun olmayan şekilde yakıt tüketiminin kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olduğu biliniyor. Yanlış beslenme de diğer kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinde de risk faktörü yaratabilir.

RİSK ALTINDA MIYIM?
Sigara içiyorsanız (Sigara içme süresi, toplam içilen sigara, başlama yaşı ve içilen sigaranın tipine göre de risk değişkenlik gösterir. Ayrıca, günde 2 paket sigara içenlerde, sigara içmeyenlere göre akciğer kanserinden ölüm riski 70 kez fazladır.),
Ailenizde akciğer kanseri olan varsa (sigara içmiyorsanız riski 2,8 oranında; sigara içiyorsanız 30 kat artırır),
Kendiniz içmediğiniz halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerdenseniz (riski 1,2-1,3 artırır),
Hava kirliliğine maruz kalıyorsanız,
Asbest gibi maddeler kullanılan iş kollarında çalışıyorsanız,
Ailenizde akciğer hastalığı varsa risk altında olabilirsiniz.

BELİRTİLER
Akciğer kanserinin en önemli özelliği sinsi olarak ilerleyen ve ileri aşamalara kadar belirtilerini çok fazla göstermeyen bir hastalık olmasıdır. Hastalığın sessiz seyretmesi müdahaleyi geciktirdiği için tedavi şansını düşürür. Bu nedenle;
İnatçı öksürük,
Kanlı balgam çıkarma,
Nefes darlığı,
Pnömaniye bağlı ateş, prodüktif öksürük (solunum sistemine kaçan bir yabancı cismin atılması için oluşan öksürük),
Plevra (akciğer zarı) ve göğüs duvarının tutulmasına bağlı ağrı,
Yutma borusunun etkilenmesine bağlı yemekle oluşan ağrı,
Ses kısıklığı,
Kilo kaybı,
İştahsızlık,
Terleme ve halsizlik,
Beyine yayılıma bağlı baş ağrısı, sara atakları, çift görme,
Kemik tutulumuna bağlı, ağrı ve patolojik kırıklar,
Yemek yemede zorluk
Karaciğer tutulumuna bağlı ağrı, sarılık gibi şikayetleriniz varsa gecikmeden doktora başvurmanız hayat kurtarıcı olabilir

ERKEN TANI İÇİN EN BÜYÜK DESTEK: CHECK-UP
Hastalık yakın bölgelere yayılmadan önce nadiren belirti verdiği için hastalarımızın yaklaşık %15’ine erken dönemde tanı koyabiliyoruz. Genelde başka bir hastalık için yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan verilerle tanı oluyor. Bu nedenle akciğer kanseri başta olmak üzere tüm kanser türleri ve hastalıklarla ilgili erken teşhis konulabilmesi için sağlıklı her insanın yılda en az 1 kez yaptıracağı check-up’la erken teşhis şansı çok yüksek.
Akciğer kanserinin erken tanısı için daha önce 50 yaş üzeri ve düzenli sigara içenlerde balgam sitolojisi, akciğer film takipleri ile erken tanı ve ölüm riskinde azalma sağlanamamıştır. Ayrıca bronkoskopi ile bronşları inceliyoruz. Gerekirse akciğerden incelenmek üzere parça alıyoruz. Bu süreç lokal anestezi altında yapıldığı için hasta ağrı hissetmiyor. Son yıllarda görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi erken tanıyı kolaylaştırabilir mi denilerek bu yönde özellikle düşük radyasyon ile yapılan helikal veya spiral ince kesitli BT ile tarama çalışmaları yapılmaya başlandı. Ancak bunun sonuçlarını önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz. Hali hazırda BT ile tarama yöntemi rutin olarak uygulanmıyor.

AKCİĞER KANSERİNDE TEDAVİ
Erken dönemde yakalanmış akciğer kanserinin tedavisi cerrahi. Cerrahi tedaviden sonra kemoterapi ya da radyoterapi uygulamıyoruz. Ancak hastalığın ileriki evrelerinde mutlaka ameliyat sonrası kemoterapi ya da radyoterapi uygulanması gerekiyor. Damardan ya da ağız yoluyla ilaç verilmesi şeklinde uygulanan kemoterapi ya da ışın tedavisi olan radyoterapi ile kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önleyerek var olan kanserli hücreleri yok ediyoruz.

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİ KANSERDEN KORUR MU?
Konuyla ilgili yapılan pek çok çalışmalardan biri de D vitamini ve retinoidlerin akciğer kanserinden koruyucu etkilerine yönelik çalışmadır. Ancak net bir sonuz görülmemiştir. Son dönemde Avrupa’da 450 bin kişiyi kapsayan bir çalışma meyve ve sebze tüketiminin kanserde koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Brokoli, karnabahar gibi izosiyanat içeriği yüksek sebzelerin özellikle sigara içenlerde tüketiminin koruyucu etkisinden söz etmemiz mümkün. Narenciye ile alınan Beta-Kriptoksantin de akciğer kanseri riskinde azalmaya yol açar. Çinko ve selenyum alımı ile hafif derecede bir risk azalması da söz konusu olabilir. Danimarka’da yapılan bir çalışmada alkol ve sigara tüketimi yoğun olan kişilerde diyetsel fosfat tüketiminin de koruyucu etkisi görülmüştür.

NASIL KORUNURUZ?

Kendinize bir iyilik yapın. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın.

İçmiyorsanız da sigara içilen alanlardan ve sigara içen insanlardan uzak durun. Çünkü pasif içicilik de sizi risk altına alır.

Spor yapın.

Az yağlı besinlerle sağlıklı beslenin, meyve ve sebzeyi bol miktarda tüketin.

Alkol tüketiminden kaçının.