Nanoteknoloji sayesinde, giyilen pantolonlar, gömlekler ve hatta iç çamaşırlarla insanların hasta olup olmadıklarının tespit edilecek.

ABD'de New York'taki Cornell Üniversitesi Tekstil Nanoteknoloji Laboratuvarı ve İtalya'daki Cagliari Üniversitesi'ndeki bilim adamları, pamuk liflerinden transistör yapmanın yolunu buldu.

Bilim adamları, yaptıkları araştırmalarla yakında üzerinde kaç kişinin yürüdüğünü bilen halılar, hava kirliliğini tespit eden itfaiyeci kıyafetleriyle kalp atış hızını ölçen, ter izleme sensörü olan kıyafetler yapılmasının mümkün olacağını ifade etti.

Cornell Üniversitesi'nden Juan Hinestroza, "Elektronikle tekstil arasında mükemmel bir ara birim oluşturmak istiyoruz" dedi.Pamuktan kıyafeti bilgisayarlı bir devre kartına dönüştürmek, kıyafetler doğal yalıtkanlar olduğu için başlangıçta pek mümkün görünmüyordu.

Bilim adamları bu problemi, PODET denilen iletken polimerlerin yanı sıra altın nanopartiküllerden bir tabaka oluşturarak giderdi.Boyama işlemine benzetilen bu süreçte pamuğun iletken hale gelişinde büyük gelişme kaydedildi.

Yapılacak araştırmalarla bulguların daha da geliştirilmesi halinde bunun sağlıkta devrim olacağı kaydedildi.Kıyafetlerdeki sensörler yardımıyla nabız ve terlemenin tahlili de mümkün olabilecek.