Sık sık yaşadığınız kulak çınlaması sandığınız kadar masum olmayıp aslında bir hastalığın sinyalini size veriyor olabilir.
Kulak çınlaması her insanın yaşadığı bir olaydır. Fakat çoğumuz bunu dikkate bile almayız. Hatta halk arasında yaygın olarak kullanılan “biri beni andı” cümlesini söyler geçeriz. Kulak çınlamasını önemsememek var olan bir hastalığı göz ardı etmek olabilir. Çünkü kulak çınlaması aslında birçok rahatsızlığın habercisidir.

Bunların başında işitme kaybı gelmektedir. İşitme kaybının belirtilerinden biri kulak çınlamasıdır. Sık sık kulak çınlaması şikâyeti yaşıyorsanız eğer mutlaka bir işitme testi yaptırmalısınız.

Yine kulak çınlamasına neden olabilecek diğer bir rahatsızlık, kulak içinde meydana gelen bir iç kulak hastalığı ya da buna bir iç kulak tümörü sebep olabilir.

Bazen kulak çınlaması kulak ile ilgili bir problemden değil de iç hastalıklardan kaynaklanabilir. Troid ya da tansiyon hastalığı buna neden olabilmektedir. Kulak ile ilgili bir durum saptamaması durumunda hastalar, iç hastalıkları hekimine yönlendirilmektedir.

Uzmanlara göre kulak çınlaması mutlaka dikkate alınmalıdır. Böyle bir durum karşısında bir KBB uzmanına başvurularak muayene olmakta fayda vardır.