Düzenli domates tüketen insanların cilt yapısı normal insanlara oranla yüzde 60 daha genç görünmektedir.
Bu durumun temel nedeni ise domatesin içeriğinde bulunan likopenden kaynaklanmaktadır. Bu benzersiz ürün aynı zamanda son derece etkili bir antioksidan olarak da ortaya çıkmaktadır.

Likopen Nedir?

Likopen; kırmızı renge sahip olan çok güçlü bir karatenoid antioksidandır. Domates ve diğer kırmızı renkli sebzelerde bulunmaktadır. Vücudun ve özellikle cildin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Domatesin dışında; karpuz, greyfurt ve kuş burnundan yoğun olarak bulunmaktadır.

En büyük faydası ise mor ve ötesi ışınların meydana getirdiği tekli oksijenlerin cilde olan zararlarını sıfıra indirmesidir. Bu şekilde sıfıra yakın bir azatlım gözlenmesi de son derece önemli etkilerinden kurtulmak anlamına gelmektedir.

Öncelikle cildin yaşlanmasında bir adım daha gerilere gitmek söz konusu olmaktadır. Düzenli olarak likopen tüketimi meydana geldiği zaman hem cildiniz daha sıkı bir hale gelecek hem de son derece önemli görevleri tek başlık altında inceleyebileceksiniz.

Gıda Boyası Olarak da Kullanılıyor

Son dönemler içerisinde likopenin gıda boyası olarak da kullanılmaya başlanması oldukça önemli bir kaynak haline gelmesi anlamına gelmektedir. İnsan sağlığına zararlı bir etkisi olmaması da onu önemli yapan etkiler arasında yer alıyor.