Yakınlarını kaybeden kişilerde kalp krizi ve inme riskinin normalin 21 kat üzerine çıktığı, ölüm tarihini takip eden dört hafta içinde bu risklerin azaldığı bildirildi.
Amerikan Kalp Vakfının dergisi Circulation'da yayımlanan bir araştırmada, kalp krizinden kurtulan 1985 kişi üzerinde yapılan incelemelerin, yakınını kaybeden kişilerde bu haberi aldıktan sonraki ilk gün kalp krizi geçirme riskinin normalin 21 kat üzerine çıktığı, bu oranın ilk hafta içinde de normalin yaklaşık 6 kat üzerinde seyrettiği, daha sonra bu riskin aylar içinde net olarak azalmaya devam ettiği ortaya kondu.

Harvard Tıp Fakültesi'nden kardiyolog ve salgın hastalıklar uzmanı Dr Murray Mittleman, ''hasta bakıcılar, doktorlar ve yasta olan kişilerin yakınlarından birinin ölüm haberini aldıktan bir gün sonra ve o günü takip eden ilk hafta içinde kalp krizi geçirme tehlikesinin büyük olduğunu bilmeleri gerektiğini'' söyledi.

Araştırmacıların hesaplamalarına göre, bu durum kalbi zayıf olanlarda 1'e 320 oranında olurken, kalbi daha az zayıf olanlarda 1'e 1394.

Bu alandaki ilk araştırma olduğu belirtilen araştırmada, eşleri ölen kişilerin kalp krizi ve inme yüzünden ölme riskinin büyük olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, bu araştırma için 1989'dan 1994'e kadar kalp krizi ve inme geçirerek hastaneye yatan hastalarla konuştular ve istatistikleri taradılar.

Araştırmacıların, yakınlarının ölümünden etkilenen insanların, çoğu kez kalp ritmini hızlandıran, tansiyonu yükselten ve kan pıhtılaşması riskini arttıran fizyolojik bir strese girdikleri tespitinde bulundukları kaydedildi.

Yas döneminin başlangıcında, insanların daha az uyuduğu, iştahlarının azaldığı ve stres hormonu olan kortizol seviyelerinde artış görüldüğü belirtildi.AA