Alerji duyma kaybına neden oluyor
Çocuğunuz zaman zaman sizi duymazdan geliyorsa, televizyonun sesini çok açıyor, yüksek sesle konuşuyorsa, söyleyeceğinizi ikiletiyorsa bunu dikkate almalısınız. Nedeni; duyma kaybına sebep olan alerji olabilir.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, "Çocuklarda orta kulağın ince bir kanal ile burun boşluğuna bağlandığını, gün içinde defalarca yutkunularak bu kanaldan orta kulağa hava girişi sağlandığını ve kulak boşluğunda sıvı birikmediği için seslerin rahatlıkla iletildiğini belirtiyor. Orta kulağa hava girişini sağlayan bu kanal tıkandığında, orta kulakta sıvı birikmeye başlıyor, kulak boşluğunun hava yerine sıvı ile dolmasıyla seslerin iletilmesi engelleniyor ve duyma kaybı başlıyor. Bu durum tedavi edilmezse başlangıçta geçici olan duyma kaybı zamanla kalıcı hale gelebiliyor." dedi ve ekledi:

"Alerji geniz etini büyütür"
"Çocuklarda duyma kaybına neden olan en önemli etkenlerin başında alerjik nezle ve alerjiye bağlı burun tıkanıklığı geliyor. Alerjik nezlenin belirtisi burun tıkanıklığıdır. Burnu tıkanan çocuk ağızdan nefes alması sonucunda sık sık soğuk algınlığına yakalanır. Alerjiye bağlı tekrarlayan enfeksiyonlar bir süre sonra geniz etinde büyüme ile sonuçlanır ve burun tıkanıklığı daha da belirgin hale gelir. Aileler burnu tıkalı olan çocuklarını, geceleri sebepsiz yere terlemelerinden, ağzı açık, horlayarak ve gece huzursuz uyumalarından anlayabilirler. Geniz eti büyüdüğünde kulak ağrısı ve ateşle seyreden kulak iltihapları sıklaşmaya başlıyor ve ileri durumlarda duyma kaybına neden oluyor."

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjik maddeye karşı alınacak önlemlerle burun tıkanıklığının hafiflediğini, tedavi süresince geniz etinin küçülmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Genel anestezi altında yapılması gereken bir operasyonun alerji tedavisi ile önlenebildiğini sözlerine ekliyor.