Fiziksel ve ruhsal gerginliği azaltmak için basit egzersizlerle hızlı çözümler bulabilirsin. Tıpkı bir yoga öğretmeninin yerini dolduracak ve rahatlamanı sağlayacak bu stratejilerle enerjinin yükseldiğini fark edeceksin.

Şekerleme yapacak vaktin yoksa…


İşler bitmek bilmiyorsa…

Meditasyon

Nefes alıp vermene odaklan. Akciğerlerinin hareket etmesi gibi havayı soluyuşunuzu izle. En iyi şekilde rahatlayana kadar ya da bir dakika kadar her nefes alış verişinde sessizce güzel şeyler ifade eden sözcükler söyleyerek kendini rahatlat.

Faydası: Bulunduğun duruma odaklanmak için düzenli olarak nefes alıp ver. Böylece sinirlerin bozularak enerjini boşa harcamış olmazsın


Planda bir aksaklık olursa…

Derin bir nefes

Omurgan dik olacak şekilde dur ve derin bir nefes al. Tüm havayı dışarı ver. Akciğerlerinin hava ile dolduğunu hisset. 4-5 kere bu şekilde nefes alıp ver.

Faydası: Bu hareket sakinleşmene yardımcı olur. Böylece daha sakin düşünebilir ve geciktiğin için endişelenmezsin. Oksijenden aldığın enerji içine işlerken stresten dolayı sıkışan diyaframın açılır, nefes alışını düzenler ve rahatlamanı sağlar.Her yerinizi ağrıyorsa…

Esneme hareketleri

Ayaklarını kalçanın genişliğinde aç ve kollarını yukarı kaldır ve parmak uçlarınla bir şeye dokunacakmışsın gibi uzan. 3-5 kez derin nefes alacak kadar bu şekilde dur ve kollarını indir. Bu hareketi iki kez tekrar et.
Faydası: Kollarını uzatarak boynunun, omuzlarının ve sırtının gerilerek rahatlamasını sağlarsın. Bu egzersiz ile bacakların da güçlenecektir. Daha da önemlisi kendin için farklı, sağlıklı ve eğlenceli bir şeyler yapman için güzel bir seçenektir.


Toplantıda konuşmacı yine sensen…

Kaşlarınızı ovun

Toplantıdan önce başparmağını kaşının altında, işaret parmağını üstünde olacak şekilde sağ kaşından tut ve bir dakika sık. Kaşın bittiği noktaya kadar parmaklarını hareket ettir. Parmakların arasında tüm kaşı tuttuktan sonra aynı işlemi tekrarla ve sol kaş için de uygula.
Faydası: Çabucak yapabileceğin bu mini masaj, gerginliğini alacak. Böylece bir sonraki deneme için daha iyi olduğunu göreceksin.İşlerinizi bir güne sıkıştıramadıysanız…

Yatış pozisyonu

Halının üzerine birkaç tane ince minder at. Topuklarının üzerine oturur pozisyonda durduktan sonra başını bir tarafa çevirerek, üst bedenin ile birlikte minderlerin üzerine koy. Kollarını geriye doğru, avuçların yukarı bakacak şekilde uzat. 30 saniye sonra başını öbür tarafa çevir ve aynı pozisyonda 30 saniye daha kal.

Faydası: Bel, kalça ve boynundaki yorgunluğu giderir. Bedenin bu şekilde minderlerin üzerinde kendini rahat hissetmenizi sağlar.