1. Yürüyüş
Uzmanlar haftada birkaç gün sadece 30 dakikayla kalp ve diyabet riskinizi azaltıp, kolesterolunüzü düşürebileceğiniz söylüyor.

Öneri: Eğer bir anda 30 dakika yürümek sizin için zor görünüyorsa, hergün günde üç kere 10 dakika yürüyün. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi doktoru Cris Slentz, günde üç kez 10 dakika yürümenin bir anda 30 dakika yürümeyle aynı olduğunu söylüyor.

- Öğle molalarınızın 10 dakikasını yürüyüşe ayırın.

- Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın.

- Köpek alın veya arkadaşınızın köpeğini gezdirmeyi önerin.2. Meyve ve sebzeler
Ünlülerin diyetisyeni Claudia Gonzalez günde 5 porsiyon meyve veya sebze yenilebileceğini söylüyor. Ancak porsiyonların miktarı önemli.

- Vitamin açısından zengin kurutulmuş meyveleri tercih edin. Dondurulmuş meyvelerden uzak durun.

- Konserve sebze çorbalarını deneyin. Lif kaynaklı bu çorbalar sizi tok tutar.

- Vitaminli besinler tüketmeye özen gösterin.3. Uyku
Her gece en az yedi saat uyuyun. Uykunun sağlık üzerine olumlu etkileri var. Vücudumuz bazı hormonları uyku sırasında salgılıyor. Tamamen dinlenmeye geçiliyor.

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, beş saatten az uyuyan bir kadın ve günde yedi saat uyuyan kadın karşılaştırıldığında az uyuyan kadınlarda hipertansiyon rahatsızlığının görülebileceği tespit edildi. Diğer çalışmalar ise kilo alımı ve bağışıklık sisteminin zayıflığıyla uyku düzeninin bağlantılı olduğunu ortaya koymuştu.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, kısa şekerleme yapanların kalpten ölme riskinin gün içersinde hiç uyumayanlara oranla daha az olduğunu ortaya koydu.

- Uygun zamanınız varsa öğlenleri 20 dakikalık bir şekerleme yapın.

- Gece 7 saatten az uyuyorsanız, işten eve geldiğinizde kısa bir şekerleme yapın.4. Balık
Haftada iki kez balık yiyin. Omega-3 yağ asitleri kalp hastalığı riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diyet için keten tohumu veya balık yağı tüketin.

- North Carolina, salatanıza 1-2 yemek kaşığı keten tohumu serpin diyor. Keten tohumu dolaşımı hızlandırıyor.5. Temizlik
Georges C. Benjamin, yemek yemeden önece ellerin köpürtülerek sabunlanması gerektiğini söylüyor. Sadece suyla yıkamanın yeterli olmadığını ve bakterilerin grip gibi enfeksiyonal hastalıklara neden olduğunu açıklıyor.

- El dezenfektanı veya mendil kullanın.

-Yanınızda antibakteriyel jel taşıyın.

- Mendiliniz eksik olmasın.6. Kahvaltı
Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Gonzalez en iyi kahvaltınun üç ana besin grubu içermesi gerektiğini söylüyor. Örnek: bir bardak yağsız süt, bir porsiyon meyve ve kepekli ekmek ya da bir yumurta. Obezitenin önüne geçmek için kahvaltı öğününü atlamamanız gerekiyor.

Kahvaltı için tahıllı konfleksleri tercih ediyorsanız almadan önce üzerindeki besin değerlerini okuyun. Gonzalez protein değerinin yüksek olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

- Kahvaltı yapmak için vaktiniz yoksa tahıllı bir simit ve meyveli yoğurt tüketin. Böylece dengelemiş olursunuz.7. Dişler
Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın ve mutlaka günde bir kez diş ipi kullanın.

Diş Hekimi Kimberly Harms yemekten sonra şekersiz sakız çiğnemeyi öneriyor. Çünkü sakız tükürük üretiyor. Yemek parçacıkları ve bakteriler tükürükle dışarı atılıyor.
Dişler arasında kalan yiyecekler için kürdan da kullanabilirsiniz.


8. Ağırlık
Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi Ortapedi Uzmanı Vonda Wright, yaptığı araştırmalar sonucunda ağırlıkların kemikleri güçlendirdiğini , kalori yakımını hızlandırdığını ve vücut yağ oranını azalttığını ortaya koydu.

Kaslarınızı güçlendirmek için ağırlık çalışın.

- Evde şınav çekin.
- Yoga ve pilates yapın.
- Dans, ip atlama gibi eğlenceli yöntemlerle kemik erimesine karşı savaş açın.