şeker neden yükselir - şekeri düşüren yiyecekler - şeker hastalığının belirtileri - şeker hastaları nasıl beslenmeli

Şeker hastalığı – şekerli diyabet pankreastan salgılanan “insülin” hormonunun yetmezliği neticesinde meydana gelen ciddi bir rahatsızlık türüdür. 50-65 yaşlarında görülme oranı yüksektir.

Şeker belirtileri: Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?


Birçok farklı şekilde belirti gösterir. Diş etlerinde yara, su içilmesine rağmen artan ve giderilmeyen susuzluk hissi bunlardan birkaç tanesidir. Geceleri el ve ayaklarda oluşan karıncalanma ve uyuşmalar diyabet hastalığının bir başka belirtilerindendir.

Dış üreme organında oluşan kaşınma kadınlarda görülen belirtilerdendir. Kadınlarda görülen bir başka belirti ise adet kesilmesidir. Halsizlikle birlikte sık idrar görme ihtiyacı ve idrar yapma hissiyle beraber idrar azlığı belirtiler olarak gözlemlenebilir.

Diyabet hastalığının ileri seviyesinde ağızda aseton kokusu görülür. Tedavi edilemeyen ağır vakaların sonucunda “şeker koması” ve şuur kaybı ortaya çıkar. Bu belirtilerin gözlemlenmesi sonucu mutlaka hastaneye gidilmeli, kan ve idrar tahlili yaptırılmalıdır.

Kesinleşen teşhis sonucunda kandaki şeker seviyesi normale dönünceye kadar tedavi uygulanır. Hastanın beslenmesi şeker olmayan gıdalardan oluşur.

ŞEKER HASTASIYIM, NASIL BESLENMELİYİM ?


1- İçinde şeker olan her şeyden uzak durun İdeal olanı şeker ve şekerli maddeleri hiç kullanmamak beyaz şeker tüketimini tamamen sıfırlamaktır

2- Kola vBulletin gazlı şekerli içecekler ve sodayı asla içmeyin Meyva suyu konsantrelerinin içine “sağlıklı bir tatlandırıcı” iddiası ile fructose ilave edilmektedir Bu konuda dikkatli olmanızı hazır meya suyu yerine meyvanın kendisini tercih etmenizi öneririm

3- Çay kahve gibi içeceklerinizi tatlandırıcı ile değil “şekersiz” içmeye alışın İlk günler zor olabilir ama araştırmalar kişilerin en geç iki ay içinde şekersiz içeceklere alıştığını göstermektedir Hayatınız boyunca içeceğiniz çay ve kahveyle boş yere aldığınız şekeri düşünürseniz bu çabaya değeceğinizi anlarsınız hemen bugün başlayın ve iki ay sabredin

4- Günde bir çay kaşığı “tarçın” yiyin Tarçının kan şeker seviyesini dengelemekte yararlı olduğu gösterilmiştir Yalnız şeker hastalarının değil ailesinde şeker olanların da “tarçın” almasında yarar var Tarçını kabuğundan yapılmış çayı içerek veya bir tatlı kaşığı toz tarçını bir parça ekmek içinde yutarak alabilirsiniz Ben sabah kahvaltısında daha önce tarifini verdiğim keten tohumu üzüm yulaf fındık süt karışımının içinde kullanıyorum

5- Kesinlikle ideal kilonuza inin yani şişmansanız zayıflayın (Kısaca kilonuz boyunuzun küsüratından az olsun örneğin 170 cm boy için=70 kg’dan az olun)

6- Alkolü mümkün olduğu kadar azaltın

7- Yemeklerinizde Margarin kullanmayın

8- Sebze yemeklerini ve salatayı artırın

9- Tadlandırıcı kullanmayın tadlandırıcılarla yapılmış ürünleri yemeyin içmeyin

Aşağıdaki sebzeleri az kullanın:
· Patates havuç bal kabağı pancar mısır barbunya fasülye

10- Aşağıdaki yiyecekleri kullanmayın

· Yağlı süt
· Tatlandırılmış yoğurt (Dikkat piyasadaki yoğurtlara kıvam kazanması ve başka amaçlarla karbonhidrat katılabilmektedir Yoğurdunuzu kendiniz yapmaya çalışın)
· Kremalı peynirler
· Neskafeye ve kahveye katılan kremalar ve tozlar
· Kuruyemiş tüketiminiz sınırlı olmalı örneğin günde beş fındıktan fazlasını yemeyin

11- Unlu gıdalardan uzak durun Ekmek tüketiminizi minimuma indirin Esmer ekmek veya çavdar ekmeği bile olsa az yiyin Kraker poğaça pasta bisküi ve adını tek tek sayamayacağım undan yapılmış diğer ürünlerden uzak durun

12- Şeker hastalarının (şeker seviyelerine göre) meyve miktarına ve meyve cinslerine dikkat etmeleri gerekir Meyvelerde “fructose” adını verdiğimiz meyva şekeri vardır ve bu şeker “glucose” kadar zararlı değildir ama gene de miktara dikkat edilmediği takdirde şekeri yükseldir Çok fazla meyve trigliserid seviyesinde yüksekliğe neden olabilir (Hazır üretim yapan firmalar çok ucuz olduğu için ürünlerinin içine tatlandırıcı olarak fructose’dan zengin corn syrup koymaktadırlar) Eğer paketlenmiş halde tadı tadlı olan bir ürün yiyorsanız içinde glucoz ya da corn syrup fructose olma ihtimali çok yüksektir

Şeker miktarı düşük olan meyvaları tercih edin:

· Çilek
· Kızılcık
· Ahududu
· Böğürtlen
· Yaban mersini
· Greyfut
· Elma
· ErikDiyabet hastası nasıl beslenmeli?

Öğünler hemen her gün aynı saatlerde olmalı: Kan şekeri kontrolü için öğün saatleri günler içinde tutarlılık göstermeli. Örneğin kahvaltı bir sabah 7'de ertesi gün 11'de yapılmamalı.

Şeker içeren yiyecek ve içeceklerden sakının: Şeker ve şeker içeren besinler çok hızlı emilip kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu nedenle bu besinlerden kaçınılmalıdır. Bunların yerine sebze, meyve, süt, yoğurt, kuru baklagiller, yulaf ve kepekli ekmek tüketilmeli.

Yağ alımını azaltın ve sıvı yağları tercih edin:
Yağları azaltmak, enerji alımını dengeleyerek kilo alma riskini azaltır. Diyabet hastaları sofralarında sıvı yağa daha çok yer vermeli. Yemek pişirirken sıvı yağ kullanmalı.

Posalı yiyecekleri tercih edin: Posası yüksek bir beslenme programı sürdürmek hem bağırsak faaliyetlerinin düzgün olmasını hem de kan yağlarının düşmesini sağlar. Rafine edilmemiş gıdalar (kuru baklagiller, bulgur, buğday, yulaf, tam tane ekmekleri), sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir.

Tuzu azaltın: Sodyum, vücudumuzda suyun tutulmasını sağlayarak tansiyonun yükselmesine neden olur. Sodyum, tuzun dışında salamura, konserve, hazır çorba, et suyu tabletleri, şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk vBulletin.), maden suyu ve sodalarda bulunur.

Zaman