SAĞLAM BİR OMURGAYA SAHİP OLABİLMENİN SIRLARI

saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 1 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları

Sağlam bir omurgaya sahip olmak için oturma, yatma ve eğilme biçimine dikkat etmek gerekiyor.

Hareketsiz yaşam sürenlerin ve iş hayatında belirli bir duruş biçiminde çalışmak zorunda olanların kalıcı duruş bozukluklarıyla karşı karşıya kalacaklarını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Uzm. Dr. Burak Esendal; kaslar, iskelet sistemi, beyin ve sinirler arasındaki uyumsuzluğun önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor.

Duruş bozukluklarını, kayropraktik ile omurganın düzeltilmesi ve eklemlerin doğru çalışmasını sağlayarak önlemenin mümkün olduğunu söyleyen Dr. Burak Esendal, “Kayropraktik sorunun temel sebebiyle ilgilenir ve ileride oluşabilecek farklı sorunları da engeller. Bu nedenle, düzenli diş hekimi kontrolleri gibi omurganın da kayropraktik uzmanı tarafından kontrol edilmesinde yarar var” diyor.


Omurganızı korumak için öneriler

• İş gereği vücudunu yanlış kullanan, özellikle uzun süre masa başında bilgisayarla çalışan kişilerde duruş bozukluğu yaygın olarak görülür. Doğru duruş ekranın göz hizasında olmasıyla sağlanabilir.
• Bacak bacak üstüne atarak oturmak, bel ve kalçaya zarar vereceği için buna dikkat edilmeli.
• Yüzüstü uyumak boyun, sırt ve bel kaslarını olumsuz etkiler, şikayetleri artırır. Yan yatanların ise başıyla vücudunun aynı eksende olmasına dikkat etmesi gerekir. Beden için en rahat dinlenme şekli sırt üstü uyumaktır.
• Sırttan bükülerek değil, kalça ve dizleri kullanarak eğilmek ve bir eşyayı sırtı düz tutup bacaklardan alınan kuvvetle kaldırmak omurgayı korur.


Kayropraktik nedir, nasıl uygulanır?

Kayropraktik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen, ameliyat gerektirmeyen ve enfeksiyondan kaynaklanmayan bel, sırt ve boyun ağrılarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere toplam 89 ülkede uygulanan kayropraktik, insan organizmasının kendi sağlığını koruyabileceği tezinden yola çıkıyor. Kayropraktik tedavisiyle, belirtilerin giderilmesi yerine vücut sağlığının doğal yollardan korunması ve direncin geliştirilmesi amaçlanıyor. Kayropraktik uzmanları, Amerika’da üniversite eğitiminden sonra aldıkları dört yıllık eğitimle; ağırlıklı olarak radyoloji, nöroanatomi ve manipülatif tedaviyi öğreniyor.


Konu ile İlgili Görseller


saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 01 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 02 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 03 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 04 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 05 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 06 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 07 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 08 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 09 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 10 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 11 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 12 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 13 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 14 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 15 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 16 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 17 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 18 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları saglam bir omurgaya sahip olabilmenin sirlari 19 - Sağlam bir omurgaya sahip olabilmenin sırları