Rbc Nedir - Rbc Değerlerinin Önemi


Bundan önceki yazımızda, kan tahlillerinde karşımıza çıkan WBC kısaltmasının ne anlama geldiğini sizinle paylaşmıştık. Bu yazımızda da kan tahlillerinde karşımıza çıkan bir başka kısaltma olan RBC kısaltması hakkında bilmeniz gerkenleri sizinle paylaşacağız.

RBC nedir?

RBC Red Blood Cell kelime öbeğinin kısaltmasıdır. Türkçeye çevirecek olursak kırmızı kan hücresi. Kan tahlillerinde karşımıza çıkan RBC değeri kırmızı kan hücrelerimizin değerini belirtir.

Kırmızı kan hücrelerinin alyuvarlar olduğunu biliyoruz. Ama şundan eminim ki eritrosit kelimesinin kırmızı kan hücreleriyle ve alyuvarlarla aynı anlamı taşıdığını pek az kimse biliyordur.

Eritrositlerin görevleri nelerdir?

Eritrositlerin temel görevi akciğerlerdeki oksijeni dokulara, dokulardaki karbondioksiti akciğerlere taşımaktır. Eritrositler bu görevi içerisindeki hemoglobin ile yapmaktadır. Hemoglobin ise demir içerir ve kana kırmızı rengi verir.

Kandaki RBC değeri ne olmalıdır?


15 yaşından büyük kişilerdeki rbc sayısı 4,5 ile 5,90 milyon/mm3 olmalıdır.

RBC değeri 4,5 tan düşük olursa anemi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

RBC değeri 5,9 un üstünde ise ishal, sıvı kaybı, dehidrasyon ve yanık gibi rahatsızlıklardan dolayı kan değerinizin bu kadar yükseldiği sonucuna ulaşbilirsiniz.